Yazarlar 31 MART 2014 / 08:06

Kim, ne dedi?

Eski Ulaştırma Bakanı,
Binali Yıldırım: “Twitter’ın kapanmasının, Nasredin Hoca’nın türbesi gibi bir iş olduğunu benim bilmemem mümkün mü? Twitter’ın kapanmasını, Cumhurbaşkanı twitter’dan yorumladı, düşünün artık. Biz kapıya kilit vuracağız, ama üç tarafı açık. Mesele, twitter’ın Türkiye’yi hiçe saymasına dikkat çekmek, farkındalık yaratmaktı. Amacımıza ulaştığımızı düşünüyorum. Twitter ayağını denk alacak. Bir nevi tadilat nedeniyle kapanmak gibi bir şey. Daha iyi, daha sorumlu bir twitter’la huzurunuzda olacağız.” (24.03.14. Milliyet).
••
TEPAV Başkanı, ekonomi profesörü, Güven Sak:
“Twitter yasağı komedisi Türkiye’nin idari kapasite eksikliği probleminin ne kadar kocaman olduğunu gösterdi. İdaremiz beceriksizdir. Kapasitesi yetersizdir. Bu idari kapasite yetersizliğiyle ne yasak filan konur, ne de reform yapılır. Türkiye’nin temel önceliği devletin idari kapasitesini yeniden inşa olmalıdır.(.) Özet olarak, pire için yorgan yakıyoruz. Bu işi başka türlü nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Hindistan falan bir şeyler yapıp meseleyi çözmüş ama öyle işle kim uğraşacak? Hele bir kapatalım, bakarız artık.” (24.03.14. Dünya).
••
ABD BM Daimi Temsilcisi, Samantha Power:
“İnternet sansürü 21’inci yüzyılda gerçekleşen bir kitap yakma eylemi gibidir ve kimseyi daha güçlü kılmaz.” (@statDept hesabından yayınlanan ve ABD Ankara Büyükelçiliği twitter hesabından paylaşılan mesaj).
••
AB Dijital Gündem Bakanı, Neelie Kroes:
“Twitter yasağı yersiz, anlamsız ve ödlekçedir. Türkiye halkı ve uluslararası topluluk bunu sansür olarak görecektir.” (@NeelieKroesEU. 21.03.14)
ETİKETLER : Sayı:965

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics