Yazarlar 18 ARALIK 2011 / 16:59

Kırılma noktası

Toplumların özgürlükleri elinden alındığında bunu geri kazanmaları ya da kısıtlardan kurtulmak istediklerinde önlerine dikilen engelleri yıkmaları için kırılma noktaları vardır. O noktaya ulaştığında toplumun önünde durulamaz. Durulmaya çalışılırsa kan akar. Berlin duvarı kansız yıkıldı. Arap baharı kansız olamıyor. Türkiye’de, Cumhuriyet kurulurken, yönetim, toplumun önünde koştu. Atatürk devrimleri, gerekeceği zamanda ama daha toplumsal istek yükselmeden yapıldı. Bu alışkanlık zamanla kayboldu. Öyle ki, örneğin özel radyo ve televizyonlar toplumsal istekle kanun kural tanımayarak kuruldu, sonra yönetim bunları kapattı, dönemin başbakanı bile bundan şikayetçi oldu, arabasının antenine siyah kurdele taktı. Düzenleme arkadan geldi. Elbette düzenleme gelene kadar alınan yol, birçok karmaşaya neden oldu.
Günümüzde durum daha bir başka. Yasal özgürlükler, zamanla sakıncalı bulunup geri alınıyor. Toplum da buna tepkili değil. Evet internet yasaklarından söz ediyorum. Ama görünenlerinden değil. Denizlerimizde seyreden gemilerin telsizle yayınladıkları AIS bilgileri var. Denizcilikte gelişmişler ya? Yunanlı komşularımız dünya çapında yapılan yayınları derleyip sunan bir site kurmuşlar. www.marinetraffic.com.  Bunun sahibi University of the Aegean, Lesvos, Midilli. Dünyanın her yerinden 30-40 bin geminin yeri hızı ve benzeri bilgileri yayınlanıyor. Ama, İstanbul, Göçek,  Marmaris’teki marinalarda ve Tuzla tersanelerde tek gemi yok! Komşunun oyunu mu acaba?
Hemen hemen aynı amaçla kurulmuş olan bir de hava trafiği sitesi var. Dünya geneli için olan site www.flightradar24.com yayında. Bunun bir de İstanbul Yeşilköy kule ile uçakların konuşmalarının da yer aldığı benzeri var: www.iststatus.com bu da yayında. Fakat kule ile olan konuşmalar, yakın zamanda yayından kaldırılmış durumda. Dahası bugün1, Malatya ve Adana bölgeleri hariç, Türkiye üzerinde uçak uçmuyor gözüküyor. Umarım “arıza”dır.
Galiba, tüm insanlara açık olan tüm dünyadaki bilgilerin bize ait olanlarının yasaklı olduğu noktaya doğru yol alıyoruz. Hayırlı olsun!
1  13.12.2011 saat 11:00
ETİKETLER : Sayı:850

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics