Yazarlar 16 OCAK 2011 / 18:00

Kısa dönem dışkaynak BT hizmetleri patlaması

Son kaleme aldığım “WikiLeaks ve dürüst çalışanları bulmak” konulu makale ile ilgili sektördeki dostlarımızdan birçok e-posta aldım. Belirli süreli kontratlar ile dışkaynak olarak BT profesyoneli kullanımındaki inanılmaz artış, bu yazımızın konusu.
Amerika ve Avrupa ülkelerindeki eğilime uygun bir şekilde, ülkemizde de BT profesyonellerinin dışkaynak olarak istihdamının, alternatif ve başarılı bir model olarak, hızla arttığını görüyoruz. Sektörde sadece bu işe odaklanmış İK şirketleri yanında, bilişim şirketleri de hizmet vermekte.
Ülkemizin önde gelen bir İK sitesine baktığımızda, sağlık (2501) ve yapı (2500) ile birlikte, bilişim sektörünün 2.438 ilan ile, en çok ilan verilmiş sektör olduğunu gözlemliyoruz. İstihdam açığı ve bu inanılmaz talep, yetişen genç neslin de sektörümüzde bir iş fırsatı yakalamak için bu alana yönlenmesi sonucunu doğuruyor.
BT profesyonellerini proje bazlı şekilde dışkaynak olarak kiralamak, bu tabloda kurumsal şirketlerin çokça başvurmaya başladığı bir çözüm. Son yıllardaki küresel ekonomik krizin de, bu sonucun ortaya çıkmasında etkisi olduğu muhakkak. Yabancı ülkelerde bu şekilde yapılan projelerin başarılı sonuçları ve sonrasında yayınlanan araştırma sonuçlarının, ülkemizdeki artışta etkisi olduğunu düşünüyorum.

Dışkaynak olarak kiralanmış bir bilişim profesyonelinin, engin bilgi birikimi ve konuya ait deneyimi sayesinde, ilgili BT projesinin hem daha az masrafla, hem de daha süratli bir şekilde ortaya çıkması da bu çözümün talebinin gittikçe artması sonucunu doğuruyor.
Öte yandan, bir bilişim profesyonelini dışkaynak olarak kiralarken dikkat etmek gereken hususlar da yok değil. Önce bilişim uzmanının, ilgili projenin kapsamını ve kendinden beklenenleri çok iyi anladığına emin olunması önemli. Tecrübesi ve bilgi birikimine para ödeyeceğiz uzmanın, gerçekten söylediği bilgi birikiminde olduğunu test ve teyit etmek son derece önemli. Bu da tabii ki, ilgili BT konusunda teknik olarak son derece uzman bir insanın, iş görüşmesini yapması gereğini doğuruyor. Mevcut ekibiniz ile dışkaynağın uyumu, işi ne kadar sahipleneceği gibi değerleri öngörebildiğiniz sürece, doğru kişiyi şirketinize kazandırmanız mümkün.
ETİKETLER : Sayı:804

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics