Yazarlar 24 ARALIK 2012 / 01:02

Kıyamet

Maya medeniyetinden kalma buluntularda bir takvim keşfedilmiş. Bu takvim, 21 Aralık 2012’de son buluyormuş. Demişler ki, sonrası kıyamet. Eh, bu yazıyı okumakta olduğunuza göre yorumu yanlış yapmış olmalılar. Büyük olasılık, Maya’lı takvim yapımcısı, vizyonu o kadara yettiği için 2012 yılına kadar yaptı takvimi. Medeniyet ayakta kalsaydı, büyük olasılık, takvimin devamını da yapacaklardı. Biz de kendimize 2023 diye bir vizyon hedefi koyduk, sonra, buna yaklaşınca yeni bir hedef, 2071 icat etmedik mi?
Şimdi daha kısa erimli bakalım: 2013’e başlıyoruz.
Yaşamımızı doğrudan etkileyen yerel yönetimlerin, seçimden önceki son senesi 2013. Seçmenine kalıcı hizmetler sunmak isteyen yerel yönetimler uzun soluklu projelerini bu sene kesinleştirerek, projelerini tamamlamak üzere yeniden seçilmeye aday olacaklar. “Kaldırımları boyalı taşlarla yeniden yapma” politikası, ne mutlu ki artık hizmet götürmenin ana ekseni olarak görülmüyor. Hizmet götürme ekseni daha nitelikli alanlara kaydı. Örneğin raylı ulaşım, metrolar yapılıyor. İstanbul için boğaz altı geçişi yapılıyor, üçüncü köprü yapılıyor. Projeler büyüyünce, evet, mecburen merkezi yönetimler tarafından yapılıyor. Ancak, yerel yönetimlerin projelendirmeleri “tam” olarak yaptığını söylemek zor. İstanbul Anadolu yakası metrosunun erişim olanaklarının yetersiz olduğunu sizlerle paylaşmıştım.
İnsanların bir yerden bir yere giderken kesikli, bağlantısız olanakları kullanıyor olması verilen hizmetin kalitesini düşürüyor. Buradan hareketle, bu kopukluğu giderecek olan akıllı ulaşım, akıllı şehirler ve akıllı binaların artık gündemimizde yer edeceğini söylemek yanlış olmaz. Kanımca 2013, bilişimi çok yakından ilgilendiren bu konularda temellerin atılacağı yıl olacak. Sorun, temellerin sağlam ve üzerine kurulacak yapıyı kaldıracak şekilde atılıp atılmayacağı. Burada dikkatli olmazsak, kuracağımız yapıyı askıya alıp, sonradan temel güçlendirmesi yapmamız gerekecek ki, astarı yüzünden pahalı bir yol.
Okurlarıma, bilişimcilere, tüm insanlığa, başarılı ve sağlıklı bir yıl dilerim.
ETİKETLER : Sayı:901

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics