Yazarlar 12 EYLÜL 2010 / 18:00

Köşesini satan proje yöneticisi

Köşemi bir süreliğine elden çıkarmaya karar verdim ve satın almaya hevesli bir proje yöneticisi arkadaşımla anlaştım. Kendisi köşemi satın almaya ilgi duyduğu kadar, “SATIN ALMA”ya da oldukça ilgili. Sevinç’i Satınalma Yönetimi başlıklı ilk yazısıyla sizlerle tanıştırmak istiyorum. Görüşmek üzere.
Satın alma yönetimi kapsamında operasyonu gerçekleştiren ve kontrat sürecini takip eden departmanlar genelde işin hukuksal süreci ile ilgilenmekte. Proje yöneticisinin rolü göz ardı edilebilmektedir. Oysa proje yöneticisi henüz kontratlar oluşmadan önce atanmalı, projenin satın alma sürecinde yapılacak tüm kontratlar hakkında bilgi sahibi olmalı, içeriklerini çok iyi bilmeli ve onları yönetebilmelidir.
Proje yöneticisinin satın alma yönetimi açısından kim olduğunu tanımlamaya çalışalım: Proje yöneticisi, projeye atanmış olan kontrat yöneticisi, hukuk
departmanı ve kurumun satın alma departmanı ile sürekli etkileşim ve iletişim halinde bulunan, satın alma sürecini baştan sona takip ederek yönetimsel faaliyetlerde bulunan kişidir.
Çoğunlukla şirketlerdeki anlayış ise satın alma müdürü ya da kontrat yöneticisi olarak atanan sorumluların gerek kontrat oluşumu ve yönetimi ve gerekse kontratta yapılacak değişiklikler ile ilgili tek yetkili merci makamı olduğu yönündedir.
PMI (Project Management Institute) bakış açısıyla proje yöneticisi, henüz kontrat oluşturulmadan önceki süreçte projeye atanmış olan ve kontrat oluşumuna dahil olması gereken ve birtakım anahtar yetkinlikleri olması gereken kişidir, bunlar:
Kontrat içeriğinde bulunan terim ve koşulları anlamak,
Proje yönetimi dahilinde raporlar, aksiyonlar, toplantı tarihleri ve iletişim zaman ve yöntemleri ile ilgili gereksinimlerin kontratta net olarak ve eksiksiz yazılı olduğundan emin olmak,
Risklerin, kontratlar içerisinde ayrıştırılmış olarak bulunmasını ve ilgili risklerin hafifletilmeleri hususunda alınacak aksiyonları kapsamasını sağlamak,
Satın alma sürecinin zaman takvimini belirlemek,
Tedarikçiler ile iletişimi sağlamak,
Kontrat yöneticisi ile sürekli iletişim halinde olmak”
ETİKETLER : Sayı:787

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN