Yazarlar 15 TEMMUZ 2013 / 08:25

Kryptos Heykeli ve Şifreli Mesajı

Bir Amerikan heykeltıraş sanatçısı olan Jim Sanborn’un yapmış olduğu Kryptos isimli heykel, 3 Kasım 1990’dan beri Langley, Virginia’da CIA (Central Intelligence Agency) binası önünde duruyor. Üzerinde Vigenere algoritması ile şifreli birtakım mesajlar var. Toplam 869 harf ve 4 tane soru işaretinden ibaret olan bu mesaj Jim Sanborn ve emekli bir CIA çalışanı olan Ed Scheidt tarafından oluşturulmuş. Yıllarca birçok kriptografi amatörü ve bilgisayarcıların ilgisini çeken bu şifreli mesaj 1999 yılında Carnegie Mellon doktoralı ve Güney California’daki RAND şirketinde çalışan Jim Gillogly tarafında çözüldü. Yine bir CIA çalışanı olan David Stein de bu şifreyi çözmüş.

Daha sonra NSA (National Security Agency) kurumunun bu şifreyi çözmüş olduğu iddia edildi ama NSA bunu teyit etmedi. Birkaç hafta önce Elonka Dunin isimli bir gazeteci FOIA (Freedom of Information Act) talebiyle elde ettiği dokümanlara göre NSA çalışanları Kryptos mesajını çok önceden çözmüş. Gördüğünüz gibi NSA’nin uzmanlığı tartışma götürmüyor!
ETİKETLER : Sayı:930

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN