Yazarlar 29 ARALIK 2014 / 11:10

Küba’ya nasıl internet?

Küba-ABD ilişkilerindeki “normalleşme” galiba en çok, Kübalı muhalif Guillermo Farinas Hernandez’e yarayacak. BTHaber okurları, 2006’da bu sayfada şu haberi görmüştü:

“Kübalı bir muhalif, ülkede internet kullanımı sınırlı olduğu gerekçesiyle açlık grevinde. 41 yaşındaki psikolog-gazeteci Guillermo Farinas açlık grevine 31 Ocak’ta başladı. Hükümetin, e-posta hizmetini kesmesi üzerine bilgiye erişim özgürlüğü talebiyle... Küba’da İnternet kullanımı hükümetin denetimine tâbi. Reuter ajansı, 8 Mart’ta Farinas’ın damardan beslenmeyi de reddettiğini duyurdu.”

Ama Farinas’a bir şey olmadı. Zaten, Wikipedia’daki maddesine göre, o “profesyonel” bir açlık grevcisi. Şimdiye kadar 23 kez! 2006’daki 7 ay sürmüş.

Farinas, Küba “gibi” bir ülkede basın ve iletişim özgürlüğünü savunuyorken, internete erişimi sınırlayan ülkelerdeki muhaliflere de örnek oluyordu. Farinas, e-posta adresi hükümet tarafından iptal edilmeden önce internet kafeleri kullanarak ülkedeki basın ve iletişim sansürünü dünyaya bildiriyordu.

Küba yönetimi 2002’de de halka bilgisayar ve donanım satışını durdurmuştu. Küba’nın ABD sözcüsü Luiz Fernandez’in şu özlü sözüne bakınız: “Eğer bir ambargo koymazsak herkes bilgisayar alabilir.” Yasak kapsamına ofset baskı araçları, mimograf, fotokopi makinası, kitle iletişimine yarayacak araç ve parçalarının dernek, vakıf, stk ve Küba vatandaşlarına satışı da yasaklanmıştı.

Halen devlet denetimindeki internet kafelerde Küba interneti saati 70 cent, dünya interneti saati 5 Dolar! Sadece kimlikle giriliyor.
ETİKETLER : 1002
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN