Yazarlar 18 MART 2013 / 08:13

Kurbağa ile prenses

Küçükken özellikle kız çocuklarının dinlemeye doyamadığı kurbağa ile prenses masalını herkes bilir. Prenses her gün gönlündeki prense kavuşmak için dua eder. Bir gün kendisine konuşan bir kurbağa gelir ve “Ben bir prensim, beni öpersen gerçek bir prense dönüşeceğim ve seninle evleneceğim” der. Bu da masaldaki güzel ve iyi prensesin sınavıdır. Prenses kurbağayı öper, prens puf bulutlarından sonra ortaya çıkıverir. Sonrası mutlu son.
Bir masal olarak her şey normal gibiydi. Taki iki sene önce kızımla sinemada “Prenses ve Kurbağa”  filmini izleyene kadar. Genç ve yakışıklı prens, gölgelerin efendisi tarafından kurbağaya çevrilmişti. Prenses rolündeki 11 yaşındaki kız çocuğu ise kayan yıldızları bekleyip sürekli dilek tutuyordu. Derken can alıcı sahneye geldi sıra. Kızım heyecandan “Babaaaaaa” deyivermişti istemsiz bir şekilde. Ve kurbağa konuştu. “Ben bir prenstim. Beni öpersen tekrar prens olacağım.” 11 yaşındaki prensesin gözlerindeki korku ve endişesi geçtiğinde çocuk bilgeliği ile “Bir çocuk olarak büyük bir prens yerine, konuşan bir kurbağa daha çok ilgimi çekiyor” demişti. O sırada kızım bu kez üzüntü ve şaşkınlıkla “Babaaaa..” deyivermişti.
Kızım şaşkınlıkta, ben ise farkındalıktaydım. Demek ki bir teklifi, o teklif ne kadar cazip görünse de eğer doğru  beklentisi olan kişiye sunmuyorsan, kusura bakma cevabı alabilirdin. Bu zaten bildiğimizi varsaydığım bir şeydi ama prensesin bu cevabı farkındalığımı artırmıştı.
Aslında konuyu getirmek istediğim yer kullanılabilirlik konusu. Bir işi gerçekleştireceğimiz zaman bu işi kim için ve neden yaptığımızı o işin her anında sorgulamak o işin gerçek başarısı için çok değerli olabilir. Yaptığımız işin kullanılması için yaptığımız şey onu kullanıcısına teklif etmek değil mi? Kullanıcı, fikir güzel ama benim ilgimi çekmiyor derse büyüklerin tabiri ile kıymeti var mı?
Bir işi daha iyi yapmanın birçok yolu olabilir. Ancak tüm yolların ortak paydası o işin kullanılabilirliği ile ilgili. Artık kullanıcılar en az fonksiyonalite kadar kullanılabilirliğe de bakıyor, aynı fonksiyonaliteyi sağlayan iki üründen, kullanılabilir olanı seçiyor.
ETİKETLER : Sayı:913
YORUMLAR
Kaya Çelimli 24 MART 2013 / 00:59 0 0
Güzel bir masalı güzel bir yazı ile tamamlamışsınız. Doğru bir nokta aslında. Benim için de farkındalık oldu. Elinize sağlık..

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics