Yazarlar 14 MAYIS 2016 / 14:50

Kurumsallaşma…

Oldum olası beni korkutan bir ifadedir kurumsallaşma. Zaman zaman bizim gibi insani ilişkilerin ön planda olduğu, kararların mantık ve bilgiden ziyade duygularla alındığı ülkelerde kurumsallaşma hep zor gelmiştir bana.
Biraz daha duygusal yaklaşımlar ve kararların görece insanların mutluluğu ve sosyal sorumluluklar taşıması gerekliliği ağır basınca konumlandırmakta zorlandım ben kurumsallaşmayı. Evet bir uluslararası kurumsanız metodoloji ve sistematik çalışmalar ön planda olmalıydı ama yüzde 95i KOBİ olan bu ülkede kurumsallaşma nereye kadar önemliydi, karar veremedim.
Belki de kurumsallaşmanın tarifinde takıldım hep.  Yakın zaman öncesi geldiğim noktada, kendi ifadelerimle, “Görevlerin insanlara bağlı kalmaksızın yapıldığı yapılara kurumsal” dendiğini gördüm. Bence bu doğruydu ama birşeyler eksikti ya da bu ifadenin altı doldurulmalıydı. Bu nedenle de her ortamda bunu geliştirmeye, altını doldurmaya ve tabi ki kendimi iknaya çalıştım.
Bütün bu çabalar doğrultusunda geçen hafta grubumuzda Değerler ve Yöntemlerimiz çalışmasını tamamladık. Bu çalışma ile iç yapımızı, düşüncelerimiz ve hayata bakışımızı maksimum şeffaflıkla ortaya koymaya çalıştık. Neydi bunlar : 
 
BThaber Şirketler Grubu Değerler ve Yöntemlerimiz
1 - 22 yıldır çıkan gazetemizin doğaya ağaç borcu olduğunu düşünüyoruz. Bunun en azından küçük bir kısmının telafisi için BThaber abone gelirlerimizin yüzde 10’unu doğa koruma derneklerine bağışlamaktayız.
 2 - İnternet üzerinden çocuk istismarı içeren uygulama, oyun ve benzeri oluşumlara karşıyız.  Bu yapılarla mücadele etmeyi ve edenleri desteklemeyi doğal görevi olarak görüyoruz.
 3 - Hayvan dostu şirketiz. Her canlının evrende eşit yaşam haklarına sahip olduğunu kabul ediyoruz.
4 - Tüm kurum ve kuruluşlara eşit mesafedeyiz. Herhangi bir politik oluşum yanında olmayacağız.
5 - Bütün insanların dil, din, ırk, mezhep ayırt etmeksizin eşit olduğunu kabul ediyoruz.
6 - Müşterilerimizin beklentilerini karşılayabilmek en önemli önceliğimizdir. Bu nedenle düzenli ve sürekli müşteri memnuniyet taraması yapıyor, gelen bilgilerin hepsini ayrı ayrı değerlendiriyoruz.
7 - Türkiye’nin bilişim teknolojilerini üreterek ve kullanarak kalkınacağına inanıyoruz, bu yönde içerikler üretiyoruz.
8 - Kurum ve şirketlerin bilişim teknolojilerini kullanarak daha verimli ve rekabetçi olacağına inanıyor ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. 
Şimdi sırada iç kullanım amaçlı şirket anayasası var.  Kişisel bilgi, şirket bilgileri, fikri hakların korunması da dahil birçok konuyu kapsayacak bu anayasa da çok ilginç olacağa benzer. Bunlar kurumsallaşmanın temel adımları, belki herkesten geç yapıyoruz ama daha samimi, daha açık ve anlaşılır olması nedeniyle ben çok mutluyum.
Her şeye rağmen çok da kurumsal olmak istemiyorum, o da işin başka boyutu doğrusu.
Mutlu ve güvenli günler dilerim
 
ETİKETLER : 1072 Murat Göçe

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics