Yazarlar 13 TEMMUZ 2015 / 06:27

KÜSİ, TGS ve UFK

Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Strateji ve Eylem Planı (KÜSİ) yayınlandı. 2015-18 dönemini kapsayacak. Benzer stratejilerde olduğu gibi bunda da yayın tarihi, stratejinin “başlaması” gereken yılın ortası. Üniversite-sanayi işbirliğine nihayet bir çözüm getirmesini beklediğimiz bu önemli stratejinin geçen yıllarda hazırlanması, tartışılması ve nihai şeklini 2014 sonbaharında alması, 2015 Ocak’ından itibaren yürürlüğe girmesi gerekmez miydi?

Geçen hafta yayınlanan ikinci strateji için de aynı şey: Türkiye Girişimcilik Stratejisi (TGS) yine 2015-18 arası için. Ülkemiz açısından çok yaşamsal önemdeki bu stratejinin de geçmiş gitmiş 6 ayı nasıl telafi edilecek acaba?

Tarih kaymasını görmezden gelirsek, KÜSİ, akademisyenlere sanayide çalışma fırsatı veriyor. Ülkemizin orta yüksek ve yüksek teknolojiye geçebilmesi için sanayi işbirliği yoluyla teknoloji transferine ve yüksek teknolojili ürün imaline yönelik çalışmalar yapılması mümkün olacak. Hatta, sosyal bilimler alanında yapılan Ar-Ge ve inovasyon içeren projelerin de desteklenmesi sağlanacak. Başka yenilikçi fikir ve uygulama vaadleriyle yüklü bu stratejinin harfiyyen uygulanmasını, çıktılarının kamuoyu ile paylaşılmasını, ne gibi bir katma değer ürettiğinin açıklanmasını ümit edelim.

Potansiyel girişimcilerimizi teşvik edecek bu strateji, şimdiye kadar görmediğimiz cömertlikte bir vaadde bulunuyor: “Birinci denemede başarı sağlayamadınız mı? Sorun değil. Size ikinci bir kredi veriyoruz..”

Ulusal Fikri Haklar Stratejisi (UFK) de yürürlüğe girdi. 2015-18 için. Hedeflerden biri şu: Fikri haklar sistemi konusunda toplumsal bilinç artırılarak, fikre ve bilgiye saygılı bir bilgi toplumu olma hedefine katkı sağlanması... Diğer iki stratejiyle birlikte bunun da ülkemizin ileri teknoloji patenti sayısını artırmaya yönelik bir etki yapmasını diliyoruz.

 
ETİKETLER : 1030
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN