Yazarlar 22 NİSAN 2015 / 09:48

Likya Yolu 1998-2015

Fethiye Ölü Deniz ile Antalya (yakınları) arasında Roma Dönemi’nde kullanılan 540 km güzergahı keşfeden İngiliz gezgin Kate Clow bunu haritalama projesiyle 1998’de Garanti Bankası’nın “Yarına Dört Işık” yarışmasında çevre dalında ödül almıştı. Türkiye, Likya Yolu diye bir şey olduğunu o zaman öğrendi.


Roma dönemi taş kaplama ve Osmanlı dönemi kervan yollarının haritasını çıkartan Clow, alternatif turizme yenilikçi bir katkı yapmış oldu. Deniz-güneş-kumdan bıkan bağımsız turistler, Türkiye’ye gelip, Romalıların geçtikleri yollardan yürümeyi düşünebilirdi. Bunun için ayrıntılı harita lazımdı. Ama Türkiye’deki harita mevzuatı, buna izin vermiyordu. Clow, kitabını ve haritasını İngiltere’de İngilizce bastırdı. İşin “tam bizlik” kısmı: İngiltere’de basılan kitap ve harita, Türkiye’de serbestçe satıldı. Haritanın “basılması” yasaktı sadece, “satışı” değil!

1925’ten kalma harita mevzuatı bazı yamalar ardından nihayet 2005’te Büyük Ölçekli Harita ve Harita Bilgileri Üretim Yönetmeliği olarak yayınlandı. 1/5000 ve daha büyük haritaların üretimine izin çıktı.

Bilgi toplumlarında çok ayrıntılı trekking haritaları satılır. Londra, Paris, Berlin vb şehirlerde sadece harita ve seyahat kitabı satan uzman mağazalarda trekking için ayrı bölümler vardır. Likya Yolu için şimdiye kadar İngilizce kaynak varken, bu yıl Türkçe kitap ve harita da nihayet yayınlandı. Her ne kadar, bu haritayla gerçek bir trekking yapılamazsa da, güzergah hakkında fikir veriyor. Kitap ise güzergahı 260 sayfada adım adım anlatıyor: Mutlu Son’a yürüyüş 17 yıl sürdü.
ETİKETLER : 1019 bthaber

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics