Yazarlar 07 HAZİRAN 2010 / 15:01

Lorem Ipsum Doler Sit Amet

Birçok projede, sunumda, şablonda bu ifadeye mutlaka rastlamışsınızdır.  Bu yazılar geçici içerik anlamına gelir ve bulunduğu yerde konuyla ilgili farklı içeriğin geleceğini ifade eder. Günümüzde masaüstü yayıncılıkta taklit yazı bloğu olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle bir çok yerde görmeniz mümkündür.

Lorem Ipsum kullanmanın birçok faydası vardır. Bunlardan ilki okuyucunun buraya içerik geleceğini hemen anlamasıdır. Bir çalışma taslağına veya şablonuna bakarken taslağın barındığı içerikteki anlamın etkisiyle okuyucunun dikkati dağılır.  Lorem Ipsum ise, "buraya içerik gelecek , buraya içerik gelecek" kısmının yerine konularak , bir düzen halinde sembolik içerik olarak yerleştirildiğinden gerçek içeriğe daha yakın bir sonuç verir.  Bir diğer faydası ise içeriğin gerçek bir metne benzemesi nedeniyle, şablonun  tekrar eden yazıların ortaya çıkardığı görsel desen etkisinden kurtulmasını sağlar.. Paragrafların uzunluğu  birbirinden farklı olduğu için görselliği de olumsuz etkilemez.

Lorem Ipsum tekniği 1960 lı yıllarda popülerlik kazanmış olsa da,  ilk kez 1500 lü yıllarda kullanılmış ve günümüze kadar gelmiştir. İşin ilginç tarafı ise bu yazıların M.Ö. 45 yıllarında kaleme alınmış klasik latin edebiyatı eserine dayanmasıdır.  Bu ilginç taraf ise tamamen rastlantısal olarak keşfedilmiştir.

Tesadüfen keşfedilen bu durumun hikayesi ise Amerika'da yaşanmıştır. Virjinya'da bulunan Hampden - Sydney Üniversitesi Latin Dili profesörlerinden Prof. Richard McClintock , Lorem Ipsum paragraflarından birinde geçen ve Latince de anlaşılması en güç kelimelerden biri olan "consectetur" kelimesini görür.  Bu kelime klasik Latin edebiyatı eserlerinde de geçmektedir. Bu durum profesöre, Lorem Ipsum'ın aslında işe yarar bir kaynak olduğunu düşündürür.  Kütüphanesinde bulunan Çiçero'nun M.Ö 45 yılında yazdığı "de Finibus Bonorum et Malorum - İyi ve Kötünün Uç Sınırları" adlı eserinde  bu metinlerin aynısına rastlar.

Sizin de geçici içerik ihtiyacınız olursa "Lorem Ipsum Generator" programlar ile istediğiniz uzunlukta, paragraf sayısında içerik oluşturabilirsiniz. Aşağıda genellikle ilk paragraf olarak kullanılan kısmını paylaşıyorum. Dikkat ederseniz göze hiç rahatsızlık vermiyor..

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
ETİKETLER : Sayı:774
YORUMLAR
Ahmet Pelit 27 EKİM 2010 / 23:24 0 0
Ünal hocam çok güzel bir makale olmuş. Bir dahaki makaleni sabırsızlıkla bekliyoru

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics