Yazarlar 28 OCAK 2013 / 08:19

Macera-sever bir kadın aranıyor

Harvard Üniversitesinin başarılı genetik araştırmacısı George Church, Alman Spiegel dergisiyle yaptığı bir söyleşide, macera-sever bir kadın (Almancası ile, einen abenteuerlustigen weiblichen Menschen!) aradığını söyledi!
Niçin, diyeceksiniz; Neanderthal bir bebeğe taşıyıcı annelik yapıp onu dünyaya getirmesi için.
Neanderthal, modern insan (Homo Sapiens) ile bir çok ortak noktası olan ve artık yok olmuş bir humanoid (insansı) canlı türü. Daha sonraki yıllardan bir kalıntıya henüz ulaşmış olmadığımız için 30 bin yıldan daha önce yok olduklarını düşünüyoruz. İlk defa Almanya’nın Neander vadisinde bulunan fosiller nedeniyle bu isim verilmiş. Yine fosillerden Orta ve batı Asya’da ve Avrupa’da yaşadığını anlıyoruz. Fosil kalıntıları bize Neanderthal kafatası ve beyin hacminin modern insana göre biraz daha fazla olduğu ve çok daha iri ve kuvvetli kollara ve bacaklara sahip olduklarını öğretiyor. 1829’de ilk kalıntılar bulunduktan bugüne kadar Neanderthaller, üzerde yoğun araştırmalar yaptığımı önemli bir yok olmuş (extinct) canlı türü. Niçin yok oldukları konusunda bir kaç tez var. Modern insanla karşılaşması akabinde, rekabet veya karışma nedeniyle yok oldukları konusunda kuvvetli deliller var.
Tabii, fosiller üzerinde yapılan çalışmalardan Neanderthal genetiği hakkında da yoğun miktarda bilgiye sahibiz. George Church’in çalışmaları da bu yönde. Araştırmacılar 1997 yılında, Neanderthal fosil kemiklerinden DNA elde etmeyi başardılar. O zamandan bugüne yapılan çalışmalar Neanderthal DNA’sının insan DNA’sına yüzde 99,5 yakınlık gösterdiğini anladık. Ancak genome çalışmaları Neanderthal ve Homo Sapiens türlerinin cinsel olarak karışmadığını gösteriyor. Görüldüğü gibi anlamadığımız veya bilmediğimiz şeyler çok.
Ancak, George Church dahil bir çok araştırmacı bir Neanderthal klonu ortaya çıkarmak için gerekli teknolojiyi elde etmiş durumda. Şimdi Neanderthal embriyoyu rahminde taşıyıp onu ve (kafa hacmi nedeniyle, büyük bir ihtimalle sezaryenle) dünyaya getirecek  gönüllü bir kadın aranıyor. Neanderthal bebeğin büyüklüğü, görünüşü ve ne kadar yaşayacağı konusunda bir fikrimiz yok; dediğim gibi macera-sever kadınlarımızın haberi olsun!
ETİKETLER : Sayı:906

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics