Yazarlar 16 ŞUBAT 2015 / 07:29

Maksat, Ar-Ge artsın...

Ar-Ge yapan üniversite hocası, ürettiği değerin yüzde 85’ini kendisine almaya başlayacak. Bu oran daha önce yüzde 54’tü. BST Bakanı Fikri Işık: “Üretilen değerden gelir vergisi alınmayacak. Ar-Ge fonuna yüzde 5 kesinti olacak. Döner sermayeye yüzde 10’luk kesinti olacak. Üretilen değerin yüzde 85 Lirası öğretim üyesinin cebine kalacak. Amacımız, hocalarımızı daha fazla Ar-Ge’ye yönlendirmek.”

Aynı çerçevede, TÜBİTAK da Teknoloji Transfer Ofisleri kapsamında 14 üniversiteye destek verecek. Bakan bu konuda da şunları dedi: “TÜBİTAK TEYDEB’in geçen yıl verdiği destek miktarı 468 milyon TL. Bu sene 1.5 milyar TL nakit hibe desteğimiz var. Keşke yetmese. Keşke kullansak da ek bütçe için Maliye Bakanlığımızdan ricada bulunsak. Bu bütçelerin amacına uygun harcanması, üniversitelerimizin daha fazla topa girmesiyle mümkün.”

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Strateji Belgesi de “yakında” yürürlüğe girecek diyor Bakan. 2015-19 arasını kapsayacak strateji belgesinin taslağında 162-171. sayfalar arasındaki 52 eylem planı, strateji hakkında fikir veriyor. Bir kaç örnek:

*Sanayiciye hizmet verebilecek öğretim elemanları, insan kaynağı ve altyapı imkanları içeren bir veri havuzu geliştirilecek. Bir sanayici havuzu da oluşturulacak ve tarafların birbirine ulaşması teşvik edilecek.

*Akademisyenlerin bilimsel yayın dışındaki faaliyetleri için (şirket kurmak, patent sahibi olmak, sanayi ile ortak proje üretmek..) akademik kariyerlerine olumlu katkıda bulunacak şekilde düzenlemeler yapılacak.

*Orta yüksek ve yüksek teknolojiye geçebilmemiz için sanayi işbirliği yoluyla teknoloji transferine ve yüksek teknolojili ürün imaline yönelik çalışmalar yapılacak.

 
ETİKETLER : 1009