Yazarlar 24 OCAK 2010 / 18:00

Marifet, iltifata tâbidir...

Başlıktaki cümleyi tam “kaptıramayacak” genç kuşak okurlar için açıklama: Beceriden kaynaklanan bir başarıyı, eğer takdir ederseniz, yüreklendirirseniz, teşvik ederseniz, başarı tekrarlanır.
Bu, psikolojideki ünlü şartlı refleksin tanımı: Başarıyı ödüllendir. Başarı tekrarlansın.
Ülkemizde e-devlet uygulamalarını artırmayı amaçlayan eTR Ödül Yarışması’nın bu yıl yedincisinin yapılması bir başarı. Bu başarıya en büyük teşviği, Cumhurbaşkanı verdi. İlk kez...
Bunun arka planını sağlayan TÜSİAD ve TBV yetkililerine teşekkür borçluyuz. Çünkü, bürokrasinin en tepesindeki makam, bürokrasiyi daha çağdaş ve daha verimli kılacak bu “hayır işi”ne sahip çıktı. Bürokrasi için bundan daha büyük teşvik olabilir mi?
Bugüne kadar sessiz sedasız bir şekilde Ankara’ya gömülerek çalışan nice özverili ve idealist bürokrat, şimdi şöyle düşünüyor: e-devlet konusunu Cumhurbaşkanı sahiplendi. Bu iş için Çankaya Köşkü’nü açtı. Demek ki değerimiz devletin en üst makamında anlaşıldı. Demek ki yalnız değiliz. Demek ki yaptığımız iş takdir ediliyor. O halde, devam!
TÜSİAD Başkanı’nın konuşmasındaki şu paragraf, e-devletin aslında ne anlama geldiğini açıklıyor: “Kamuda bilişim teknolojilerinden yararlanarak vatandaşlarla etkileşimli ve verimli bir yapı kurulması, e-devlet uygulamalarının temel amacıdır. E-devlet, kamuda yeni bir yaklaşımla, daha verimli hizmet ve daha demokratik bir yönetişim anlayışını güçlendiren bir unsur. Bu açıdan bakıldığında, e-devlet uygulamalarının, kamuda yönetim ve hizmet anlayışında inovasyon niteliği taşıdığını söyleyebiliriz.”
ETİKETLER : Sayı:755

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics