Yazarlar 25 KASIM 2013 / 08:05

Mars'a yolculuk

Hindistan 5 Kasım 2013 tarihinde yerel saatle sabah 09:08'de ülkenin doğu sahillerinde kurulu Dhawan Uzay Merkezinden  kırmızı gezegen Mars'ta araştırmalar yapmak üzere insansız uzay aracı Mangalyaan'ı (Mars taşıtı anlamına geliyor) uzaya fırlattı.

Aynı saatlerde ülkemizde çıkan gazetelerimizin baş sayfalarında Kız ve Erkek öğrencilerin aynı evde kalmasıyla ilgili yasal düzenlemelerin yapılabileceği açıklanıyordunin açıklanması  ve buna gelen tepkiler yazılıyordu.

Mangalyaan, 30 Kasım'da, Dünya ile Mars arasındaki mesafenin en aza indiği zaman, yörüngemizden çıkacak ve 21 Eylül 2014'de Mars yörüngesine ulaşıncaya kadar 780 milyon km ve  300 gün sürecek bir yolculuk yapacak.  Şu ana kadar giden araçlar tarafından  tespit edilemeyen Metan gazinin varliği, yaşam bulguları olup olmadığını araştıracak.  Mangalyaan hedefine ulaşırsa Hindistan, Amerika, Rusya, Avrupa'dan sonra Mars'a uzay aracı gönderen dördüncü  ülke  olmuş olacak.

Başlamışken Hindistan hakkında biraz daha bilgi verelim; Chandrayaan-1 2008 yılında aya fırlatıldı,  Chandrayaan-2 ise 2016'ya kadar fırlatılacak ve ay yüzeyine inme kapasiteside olacak.  2016'ya uzamasının nedeni bu süreye kadar ay yüzeyine iniş ekipmanlarını geliştirecek olmaları.  Hindistan Uzaya insan gönderme programını ise 2006'da başlatmış ve program halen devam ediyor. Ülke otomotiv, BT alanlarında da kendi ürünlerini geliştirerek, ihraç ederek, dünya markaları satın alarak yoluna devam ediyor.

BBC bir ropörtajda, Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu Başkanı K. Radhakrishnan'a soruyor; Amacınız ne? Neden ülkenin bazı kesimleri yoksulluk içinde yaşarken uzaya araç gönderiyorsunuz ?  K. Radhakrishnan cevaplıyor;  "Birinci amacımız Hindistan'ın bunu yapabileceğini göstermek, sonrasında bilim alanındaki faaliyetlerimizi daha da ileriye götürmek"

G20 üyesi iki ülke ve iki gündem.   Paylaşmak istedim.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics