Yazarlar 04 KASIM 2013 / 08:05

Merhaba,

İlk yazımda öncelikle herkese bir merhaba demek istiyorum.

Türk Bilişim Dünyasının uzun yıllardır gözü, kulağı olan BThaber Gazetesi ve Interpromedya grubu hakikaten zor ama çok önemli bir işi icra etmeye çalışıyor. Zor diyorum çünkü medyanın ne anlama geldiğini, hangi şartlarda yapılmaya çalışıldığını bu işi bir dönem denemiş birisi olarak yakınen biliyorum. Önemli diyorum çünkü medyayı ben hep bir projektöre benzetirim, medya projektörü nereye tutarsa, ışığı nasıl ayarlarsa izleyenler onu ve o kadarını görecektir.

Medyanın herkesin bu kadar ilgisini çekmesinin altında yatan gerçekte bu, bunun için büyük sanayi patronları medya işine girmekteler, siyasetin yakın takibi var. BT dünyamıza dönecek olursak, bilişim sektörümüzün gelişmesi için bence yine en önemli görev medyaya düşüyor. Bilişim, ülkeler için çok önemli bir alan, tarım ve sanayi toplumları sonrasında şimdi bilgi toplumu dönemindeyiz, en değerli üretim bilgi. Bu önemi anlatacak, gösterecek sorumluluk yine medyaya düşüyor. Biz tabii ki bugün geldiğimiz noktada yaptığımız büyük inşaatlarımızla övünelim ama binlerce gencimizin zehir gibi beyinlerimizin üretme gücünün farkında olmadan sadece kullanıcı düzeyinde kalmasını da şapkamızı önümüze koyup düşünelim, düşündürelim.

Sektörler önemli değildir, aslolan insandır, insanı ön plana çıkartmalıyız, Türk Bilişim sektöründe de bazen 7x24 çalışan bir bilgisayar operatörü, bazen bir CIO'nun gözünden sektör acaba nasıl görülüyor? Bir operatör için gündelik hayatta birinci öncelik ne, CIO'lar en çok nelere önem veriyor, neden sektörümüzde saçlar beyazlaştıkça insanın değeri düşüyor? Ancak bu sorularla sektörü daha iyi anlayabiliriz ve aydınlatabiliriz. Bu önemli iş de tabii ki yine medyaya düşüyor.

Bilişim sektörümüze hep çok "küçük" tabiri kullanılır, bir yerde gördüğünüz bir arkadaşınız bir süre sonra başka bir şirkette karşınıza çıkar, ya da bir toplantıda tanıştığınız birisiyle eskiden bir yerlerde birlikte bulunmuşsunuzdur. İşte bu "küçük" dünyayı aydınlatmamız lazım ancak o zaman itici güç olan medyasıyla, bilişimdeki büyük potansiyelimizi harekete geçirebiliriz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN