Yazarlar 03 MART 2014 / 08:22

Microsoft’un geleceği

Son yazımda ele aldığım “Microsoft’un yeni CEO’su” konulu yazımdan sonra, bazı okuyucularımdan Microsoft’un geleceği hakkında hem pozitif hem de negatif yönde kehanet e-postaları aldım.
Bu köşeden geçen yıl içinde “Microsoft Android tabanlı telefon üretmeli” tezini savunmuştum. Yazının üzerinden daha bir yıl geçmeden, geçen hafta Barselona’daki “World Mobile Congress 2014” fuarında, 99 avro seviyesinde satılacak olan Windows Phone 8 görünümlü, Android tabanlı Nokia X serisi telefonlarını duyurdu.
İşte bu şartlar altında, Microsoft değişen BT pazarında daha da güçlenecek mi? Yoksa pazar ve değer mi kaybedecek? Bu konudaki düşüncelerimi paylaşmak istedim:
• Windows 8 yeteri kadar satış yapmadı diyenlere, kurumsal pazarda yoğun olarak kullanılan Windows işletim sisteminin, bu kurumlarda en erken 2014 yılından itibaren güncelleme projelerini devreye almaya başlayacaklarını hatırlatmak isterim.
• Windows tabletler de bir iPad değil, ancak, sonuçta mükemmel bir arayüzü var ve içinden Windows çıkıyor. Kurumsal pazarda, hem masaüstü hem de tablet olarak Windows 8 kullanılıyor olacaktır.
• Microsoft Surface tablet bilgisayarı gibi, hala mükemmel donanımlar üreten Nokia’yı da yabana atmamak gerek. Windows Phone 8.1 ile birlikte, Windows Akıllı Telefonlar tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de artan bir satış ivmesine kavuşacaktır.
• Kim ne derse desin, PC kullanıcılarının yüzde 90’dan fazlası hala Microsoft Office kullanıyor. Kurumsal müşteriler verimlilik paketi olarak Microsoft Office ailesinden vazgeçmediği sürece, Microsoft’un PC endüstrisindeki hakimiyeti devam edecektir.
• Azure, Office 365 gibi Bulut Bilişim çözümleri ile de geç de olsa, bulut pazarına hızlı bir giriş yapan Microsoft’un, özellikle küçük işletmeleri, Office 365 ve Azure ortamına yavaş yavaş çekeceğini düşünenlerdenim. Bu çözümler ile de, daha önce paza kazanmadığı bir müşteri segmentinden gelir elde etmeye başlayacaktır.
ETİKETLER : Sayı:961

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics