Yazarlar 14 NİSAN 2014 / 08:20

Microsoft’un StorSimple yatırımı - II

Son yazımda Microsoft’un melez bulut mimarisine en önemli katkılarından olacağını düşündüğüm yatırımı StorSimple’dan bahsetmiştim. Bu hafta konuya devam ediyoruz.
StorSimple ürünü, kurumların depolama altyapısı ve genel bulut bilişim altyapısı arasına oturuyor. Bu ara katman konumlandırması sayesinde de, bu sistemler üzerinden çalışan uygulamaların sanki lokal disklerde çalışıyormuş gibi davranmalarını sağlıyor. Microsoft Azure ekosistemine bütünleştirilerek satılan çözüm, Microsoft’ un Azure müşterilerine tüm depolama ve yedekleme ihtiyaçları için gereken donanım ve yazılım çözümlerini tek elden verebilmesine olanak sağlıyor.
StorSimple’ın pazarda başarılı olacağını tahmin etmemizi sağlayan iki önemli nokta bulunmakta:
• Mevcut kurumsal veri merkezindeki sıcak verinin, soğudukça Azure bulut altyapısına tekilleştirilerek ikinci seviye depolama alanı olarak atılmasını sağlaması. Bu katmanlandırma yapısı, konvensiyonel kurum içi depolama sistemlerinin ölçeklendirilmesini artırıp, aynı anda veri depolama ve yedekleme maliyetlerini de ciddi oranda azaltıyor.
• Hızlı anlık yedekleme ve geri yükleme teknolojileri sayesinde, birçok kompleks bileşenden oluşan yedekleme ve felaket kurtarma altyapılarını, basit ve otomatik olarak yönetilebilir bir seviyeye çekiyor. Bu teknolojide yedekleme için alışılmış teyp sistemleri yerine, genel bulut altyapısı ve disk sistemlerinin kullanılması, özellikle felaketten kurtarma sürelerini günlerden saatlere indirebilir.
Kurumların artan bir hızla, dağıtık sunucu uygulamalarının orta katman ve veri katmanlarını hala kurumsal veri merkezlerinde saklamaya devam etmekle birlikte, bu uygulamalara ait Web bileşenlerini Azure gibi bulut ortamlarında barındırmaya başladığı günümüzde, melez bulut çözümleri, 2. ve 3. katman depolama ve yedekleme yapıları için de son derece fayda maliyet oranı iyi çözümler oluşturabilir.
Bu anlamda, gerçek veriler şirketin bilgisayar ağında güvenlik duvarları arkasında kalmaya devam ederken, bu çözüm sayesinde diğer bileşenlerin ve düşük seviyeli depolama ihtiyaçları, kolayca bulut ortamına atılabilirler.
Gerçekten son derece ilginç bir çözüm olan StorSimple ürünleri hakkında daha meraklı olanları aşağıdaki sayfalara davet ediyorum:
http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/solutions/storage.aspx#fbid=ZNrNQ-3C7MC
Sağlıcakla kalın.
ETİKETLER : Sayı:967

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics