Yazarlar 07 TEMMUZ 2014 / 08:20

Microsoft’un Yammer stratejisi

Geçen hafta bir müşteri sohbetimizde detaylı olarak tartışma fırsatını bulduğumuz, Microsoft’un zamanında 1.2 milyar dolar ödeyerek satın aldığı Yammer, bu yazımızın konusu.
Microsoft sosyal ağ işine uzun zaman önce Facebook yatırımı ile girdi. Bildiğiniz gibi Facebook, tamamen bireysel ve genel kullanıma açık bir sosyal ağ.
Öte yandan kurumlar için geliştirilen ortak çalışma, doküman paylaşımı ve içerik yönetimi aracı ise uzun yıllardır ve çeşitli sürümlerde Sharepoint Server gibi.
Kafa karışıklığı yaratabilecek şekilde, diğer bir ürün ailesi de Office 365 ve SharePoint dahil olmak üzere, Microsoft’un çevrimiçi sunucu ürünleri.
Müşterimiz kurumsal olarak kendi veri merkezinde SharePoint sunucusu kullanmasına rağmen, Microsoft’un kurumsal sosyal ağ vizyonu açısından oldukça tatminkâr bulduğu Yammer ürününü şirket içinde lanse etmiş ve kullanıma almış bile.
Bazı okuyucularımız çoktan “Nedir bu Yammer?” demeye başlamıştır sanırım, değil mi?
Yammer, bana soranlara bulut üzerinde çalışan, kurumsal Facebook diye anlattığım bir sosyal ağ. Öncelikle belirtmek gereken şey, Yammer’e üye olmak için kurumsal bir e-mail adresine sahip olmanız gerekliliği. Bu sayede kendi kurumuzdaki üyelerin birbiri ile iletişime geçebildiği bir sosyal ağ yaratılıyor. İş ortakları gibi kurum dışından kullanıcıları da, dış ağ tanımlamaları yaparak, kendi kurumsal ağınıza eklemek mümkün. Facebook’tan alışık olduğumuz, “haber akışı”,”like”,”grup”,“Yammer Kurumsal Uygulamalar - Apps”, Twitter’dan alışık olduğumuz “hashtag” gibi kavramlar, Yammer’de bulunmakta. Dolayısı ile alışması ve kullanılmaya başlaması hızlı bir ürün. Dosya paylaşımı, not paylaşımı, çevrimiçi sohbet, posta kutusu gibi alışık olduğumuz her türlü birlikte çalışma altyapısı da Yammer’da mevcut.
Yukarıda anlattığımız temel fonksiyonların tamamen ücretsiz olduğu versiyon yanında, yönetim araçları, SharePoint, Microsoft Dynamics, Active Directory gibi kurumsal ürün ve hizmetlere entegrasyon, ağ analitik raporlamalar gibi ek servislerin de kullanıcı başına 3$ gibi bir fiyatlaması mevcut.
Microsoft’un özellikle Office 365 ürün ailesine ve diğer sunucularına gelecekte inanılmaz entegre olacağı aşikar olan Yammer’in, kurumuna kazandırabileceklerini merak edenlere aşağıdaki linke tıklamalarını tavsiye ediyorum.
https://about.yammer.com/
ETİKETLER : Sayı:979