Yazarlar 17 ŞUBAT 2014 / 08:11

Microsoft’un yeni CEO’su

IBM yöneticilerinin Bill Gates’e, “The profits are in the computers themselves, not this software stuff” (Para bilgisayar donanımının kendisinde, bu yazılım mevzusunda değil!) demesinin üzerinden 30 yıldan fazla zaman geçti. O zamanın daha doğmamış olan PC endüstrisi, bugün 10 yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz bir noktada. Bu sene ilk defa tablet satışlarının PC satışlarının geçtiği konuşuluyor. Gelecek yıllarda da eğilimin bu yönde olacağı aşikâr.
Son haberlere göre, IBM’in PC bölümünden sonra, sunucu bölümünü de Lenovo’ya sattığı, Sony’nin de VAIO birimini JIP (Japan Industrial Partners) isimli bir yatırım fonuna devretmek üzere olduğu PC sonrası dünya düzenine, Microsoft’un hızla ayak uydurması şart. Sony’nin bu kararının ardında, “PC endüstrisindeki dramatik değişiklere ayak uydurmak ve mobil birimine daha fazla yatırım yapmak” olduğu konuşuluyor.
Microsoft’un son dönemde çeşitli sebepler ile mobil teknolojiler, bulut bilişim, arama, sosyal medya, tüketici elektroniği gibi alanlarda geç kaldığı, ya da yanlış yatırımlar yaptığı kesin. PC ihtiyacının yavaş yavaş yerini tablet ya da melez cihazlara bırakması da, işletim sistemi pazarında nerede ise dominant olan bir yazılım üreticisi için hiç iyi bir haber değil.
Öte yandan getirdiği inovatif arayüzü ve kullanım kolaylığı ile Windows Phone 8 işletim sisteminin mobil pazarda ciddi şansı olacağına inananlardanım. WP8, BlackBerry’i piyasadan silip, payını yavaş yavaş artırırken, yönetilebilirlik ve Microsoft uygulamaları ile bütünleşme avantajları ile de kurumsal müşterilerde hızla kendine yer buluyor. Microsoft, eğlence amaçlı olarak tablet kullanan müşterileri yeni nesil Windows 8 cihazlarına alıştırabilirse, daha uzun yıllar Windows işletim sistemini kullanmaya devam edeceğimiz kesin gibi. Bunun için, Satya Nadella’ya çok iş düşüyor.
PC sonrası dünyanın oyuncuları gözüken Apple ve Samsung’un yazılım çözüm ve uygulamalarına baktığımızda, engin deneyimi ve tecrübesi ile Microsoft’ un “cihaz ve servisler” dünyasında söz sahibi olabilmesi, halen yüksek olasılık olarak duruyor.
Yazımı, Nadella’nın tüm çalışanlara attığı ilk e-postadan bir alıntı ile bitirmek istiyorum. “Endüstrimiz geleneklere saygı duymaz, inovasyona saygı duyar”.
Herkes gibi ben de, yeni Microsoft CEO’sundan inovasyon bekliyorum.
Sağlıcakla kalın.
ETİKETLER : Sayı:959

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics