Yazarlar 09 NİSAN 2011 / 00:34

Microsoft-Docs for Facebook uygulaması

Microsoft’un Google Docs, Zoho Docs gibi bulut temelli iş verimliliği platformlarını rakip olarak görüp, bu konularda son yıllarda ciddi bir Ar-Ge ve ürün geliştirme sürecinde olduğunu biliyoruz.
Microsoft-Facebook ikilisinin, sosyal ağlar dünyasına en son armağan ettikleri ürün ise, docs.com sitesi üzerinden hizmet veren, Microsoft Fuse Labs ürünü olan “Docs for Facebook” uygulaması.
Şu anda beta aşamasında olan platform, kullanıcıların facebook arkadaşları ile, Word, Excel ve Powerpoint dosyalarını paylaşması amacı ile geliştirilmiş. Bunu yaparken çeşitli arkadaş gruplarına farklı yetkiler verilebilmesi de platformu güçlü özelliklerinden.
Geçen yıl yine bu köşede ele aldığım gibi http://office.live.com sitesinden Microsoft bu hizmeti çok daha önce devreye almıştı. Rakiplerin daha erken yatırım yaparak ciddi yol aldığı “Bulut Bilgi İşlem ve Çevrimiçi Uygulamalar” pazarında, Microsoft geçen yıl yapılan Facebook f8 konferansında duyurduğu bu hizmet ile ciddi avantaj sağlayacak gibi duruyor. Bu bütünleştirme ile, internet üzerinde en çok zaman geçirilen sosyal paylaşım ağı olan facebook sitesinden çıkmadan, kullanıcılar dokümanları çevrimiçi yaratıp birbirleri ile paylaşabilecek. Bu sayede facebookta yeni bir paylaşım yapıp, ilgili dokümanları daha sonra arkadaşlara e-posta ile gönderme dönemi tarihe karışabilir.
Warner Bros’un filmlerini, artık facebook üzerinden çevrimiçi olarak yüksek çözünürlükte seyredebileceğimiz teknik altyapının eklenmesi, daha yeni testlerin yapıldığını duyduğumuz “Call a Friend (Arkadaşını ara)” gibi yeni özellikleri de hesaba katarsak, facebook yöneticilerinin kafasında ilginç planlar olduğunu düşünmemek elde değil.
Geçmiş yıllarda, bilgisayarımıza kurduğumuz işletim sistemi üzerinden e-posta atıyor, film seyrediyor, dokümanlarımızı hazırlıyor, Internet üzerinden telefonlaşıyor, vb. tüm ofis ihtiyaçlarımızı hallediyorduk. Facebook’ un kısa zamanda bu hizmetlerin tamamını içinde barındırıp, insanların hiç ayrılmayacakları sanal bir dünya olma yolunda ilerlediğini düşünüyorum.
Sağlıcakla kalın.
ETİKETLER : Sayı:816

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics