Yazarlar 14 MART 2010 / 18:00

Microsoft-Yahoo işbirliğine onay

Microsoft ve Yahoo’nun arama motoru alanında uzun zamandır süren işbirliği çabaları 22 Şubat tarihinde internet yansımalarının konusu oldu. Avrupa Birliği komisyon onayından da geçen Microsoft’un Yahoo arama motorunu satın alması bu yazımızın konusu.
İşbirliği planlarının geçen yaz duyurulduğu satın almanın şartlarına, ABD Adalet Bakanlığı daha önce zaten onay vermişti. AB komisyonu da, satın almanın “rekabeti çok fazla etkilemeyeceğine” karar vermiş durumda. Açıklamada, birleşmenin internet arama ve reklam alanında rekabeti artırıp Google’a daha güçlü bir rakip yaratılmasının beklendiği söylenmiş.
Microsoft bu çerçevede Yahoo’nun arama motoru koduna sahip olacak, Yahoo ise kendi sitesinde artık Bing kullanacak.
Yahoo CEO’ su Carol Bartz artık Yahoo’nun en iyi yaptığı şey olan inovatif teknolojiler geliştirme konusuna önem vereceğini söylerken, Steve Ballmer, müşteriler, reklam verenler ve yayıncılar için çok daha katma değerli servisler hizmete sunacaklarını belirtti.
Bildiğiniz gibi Forrester tahminlerine göre, 2014 yılında 30 milyar dolar olması beklenen arama ve reklam pazarında Google’ın inanılmaz üstünlüğü ve liderliği bulunmakta. Öte yandan, Microsoft’un bu alanda pazar payını artırmak için ciddi Ar-Ge bütçelerini ayırmaya devam edeceğini düşünüyorum.
Avrupa’da Windows sistemlerinin kurulumu sırasında varsayılan olarak Internet Explorer yüklemek yerine, diğer tarayıcı seçeneklerini de göstererek, seçim yapma imkanı tanımak zorunda bırakan AB kararından sonra, bu haber Microsoft’un motivasyonunu artıracak gibi duruyor.
Yıllar önce, “Altavista var, başka bir arama motoruna gerek olmaz” diye düşünürken Google’ın inanılmaz yükselişine tanık olan birisi olarak, bu habere daha temkinli yaklaşmaktayım. İhtiyatı elden bırakmadan işbirliğinin geleceğinin parlak olabileceğini düşünüyorum.
Bakalım 2011 yılında interneti yeni öğrenen yeni nesil ve orta yaş kuşağın, tarayıcılarının başlangıç sayfaları Google yerine başka bir site gösterecek mi?
ETİKETLER : Sayı:762

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics