Yazarlar 04 MAYIS 2015 / 10:14

Mobil bankacılık geliştirme seçenekleri: Reponsive web design mı yoksa yerel uygulama mı?

Kazım Oğuz

Aslında soru yanlış gibi gözükebilir. Responsive Design (uyumlu tasarım) tasarımla ilgili bir konu olduğu, yerel uygulamalar (native) ise bir geliştirme kavramı olduğu için elmalarla armutlar karşılaştırılıyor gibi görülebilir: Fakat bu soruya günümüz finans kurumlarının özellikle bankaların mobil kanallarını yaygınlaştırma yöntemi olarak baktığımızda soru daha anlamlı bir hale geliyor. Bu kapsamda bahsedilen iki yaklaşım mobil kanallarını müşterileri ile buluşturmak isteyen finans kurumları için alternatifler olarak düşünülebiliyor.

Cihazlara uyumlu web tasarımı,  adı üzerinde uyumlu tasarım çalışmasının web’e uygulanışı ile ortaya çıkıyor. Yani aslında artık yıllanmış diyebileceğimiz web deneyiminin mobil cihaz deneyimine uyarlanması anlamına geliyor. Farklı boyutlarda ve teknik özelliklerdeki cihazlarda, web uygulamalarının daha anlaşılır, çalışır ve kullanılır olması çabasını içeriyor. Bir tasarım konsepti olmasına rağmen uygulamanın uyarlanması ile ilgili bir geliştirme faaliyetini de içerdiği için teknolojik gelişmelerden etkileniyor. Uyumlu web tasarımının önünü HTML 5 açıyor.

Yerel uygulamalar ise artık alışkanlıklarımız arasına girdi ve deneyimlerimizi şimdidden değiştirdi. Bir bankanın web sitesinin linkini Safari ya da Chrome’a yazmak yerine, ilgili uygulama dükkanına gidip bankanın uygulamasını aratıp, download edip uygulamayı kullanır hale geldik. Yani aramalarımızı App Store’larda (uygulama dükkanları) yapıyoruz. Bunun bir kaç haklı nedeni var. Öncelikle kullanıcılar ömür için kısa teknoloji için uzun denebilecek bir süredir uygulama indirip kullanma deneyimini yaşadılar: İçinde bulunduğumuz çağın bir dürtüsü olarak “hız”ı yerel uygulamalarda buldular. Ayrıca cihzalarımızın yer çekimi sensörleri, gps, nfc gibi teknik özelliklerinden çok hoşlandıkları için bu teknolojik özelliklerin hakkını veren uugulamaları görmek hoşumuza gitti. Ayrıca her zaman internete bağlı olamayabiliyorduk fakat uygulamalarımız çalışmaya devam edebiliyordu.

Kullanıcıların deneyimleri her şeyden önemli olsa da, işler maliyet ve yatırım söz konusu olduğunda değişebiliyor. Bu açıdan bakıldığında yerel ve cihaz uyumlu tasarıma bankacılık özelinde bakmak gerekiyor.

Öncelikle maliyetlerde

Uyumlu web tasarmını gündemde tutan konu yerel uygulama geliştirmeye oranla daha az maliyetli olması. Bunu gerek dış kaynak kullanımı ile yaptırın, gerek satın alın gerekse varolan kaynaklarınızı kullanın, yerel uygulama gelştirmenin maliyeti fazla olacaktır. Öncelikle yerel uygulamalar için farklı işletim sistemleri olan iOS, Android veya Windows8 için farklı versiyonların yazılması/derlenmesi gerekecek. Kendi ekiplerinizden böyle bir işe girmesini istiyorsanız muhtemelen benzer bir tecrübeyi bulamayıp ekiplerinizi eğitmeniz gerekecek. Yerel uygulamaları müşterilerle buluşturmak için Google, Apple, Microsoft gibi şirketlerin mobil uygulama dükkanlarına girmek için bir onay ve sertifikasyon süreci olması da geliştirme sürecini karmaşık hale getiriyor. Üstelik bu süreç uygulamayla ilgili tüm güncellemeleri de içeriyor.

Kullanıcı deneyimi

Kullanıcıyı yakalamakla ilgili olarak bakıldığında ise alışkanlıklardan yola çıkmak makul görünüyor; her ne kadar cihaz uyumlu web’de mobil web sitesi için yeni bir url vermeniz gerekmiyor ise de kullanıcı deneyimi ve alışkanlıkları konusunda yerel uygulama kullanımı oldukça fazla yol aldı. Bunda yüksek hızlı mobil internet bağlantısının rolü elbette en önemli etken oldu. Yüz megabaytlık bir uygulama dakikalar içinde mobil cihazda hazır hale gelebiliyor. Yerel uygulamaların cihazın teknik kapasitesini zorluyor olması hem cihazlarına büyük meblağlar ödeyen kullanıcılar için mutluluk kaynağı hem de bu özellikleri kullanarak hizmet yelpaze ve kalitesini artırmak isteyten finans krumları için yeni fırsatlar doğuruyor. Müşterilerin lokasyon bilgileri GPS, GPRS ile, bildirimler Push notification ile ya da kartlı sistemlerle ödemeler NFC teknolojileri ile mobil cihaz teknik özelliklerini kullanarak hizmet alternatifleri sunuyor. Bunları cihaz uyumlu web sitelerinde henüz gerçekleştirmek mümkün olmasa da web API’lerinin gelişmesiyle yakın zamanda bunlar da web tabanlı olarak mümkün hale gelebilecek.

Hibrid uygulamalar

Web teknolojilerini ve yerel uygulamaları birleştiren çözümlere hibrid uygulamalar deniyor. Hibrid uygulamalar temelde yerel bir uygulama kabuğu içinden web uygulamalarının yerleştirilmesi şeklinde geliştiriliyor, web - native kod geliştirme oranı ise uygulama tasarımına göre değişebiliyor. Hibrid çözümler native uygulamaların ve uyumlu web uygulamalarının avantajlarını birleştirirken dezavantajları da taşıyor. Bir nativ kabuk geliştirmek her ne kadar tam bir nativ uygulama geliştirmek kadar zor olmasa da yine de bir bilgi birikimini gerektiriyor ve ve yerel uygulama geliştirme zorluklarını içeriyor. Aynı zamanda web uygulama geliştirme bilgisini de gerektiriyor.

Basit güzeldir

Perakende – bireysel bankacılık stratejileri olan finans kurumlarının mobil deneyim konusunda yol haritalarını elbette bu artı eksileri göz önünde bulundurarak çiziyorlardır. Burada önemli olan büyüklüğü ya da küçüklüğü farketmeden mobil kanalın ister web sitesi, ister yerel uygulama ister hibrid sistem üzerinden olsun müşterinin ilk kanalı olduğu görüşüyle hareket edilmesi. İnternet kanalı masaüstü uygulamaları ya da web sitesi ile sınırlamadan mutlaka mobil cihazlardan erişim sorununu ve kullanıcıya düzgün bir arayüz sunmak konusunu gündemlerine alınmalı. Kendi geliştirmelerini yapanlar ekiplerinde gereken teknik birikimlerin edinilmesini sağlamalı, geliştirme yapılmıyorsa vizyonları ve tabii bütçelerini buna göre uyarlamalı. Kullanıcıya erişim gerek yerel uygulaması olsun gerek cihaz uyumlu web sitesi gerekse hibrid bir uygulama olsun müşteriye mobil kanaldan erişim imkanı sunulmalı.

Basit güzeldir yaklaşımı ile bütçesi dar ve bireysel pazarda stratejisi daha az agresif olan finans kurumları için uyumlu web tasarımına en yakın zamanda devşirilmek üzere mobil bankacaılık sitelerini hayata geçirmeleri bir presitij konusu haline oldu. Mobil cihazlarda düzgün gözükmeyen bir internet sitesinin ise yenilenme ve cihaz uyumlu hale getirilme zamanı çoktan geldi. Cihaz uyumlu web tasarımının erişilebilirlik ve kullanılabilirlik adına mutlaka gerçekleştirilmeli. Hibrid sistemlerin mobil internet uygulamasının pazarlama ve erişilebilirlik açısından avantajları değerlendirmek için düşünülebilirler. Yerel uygulama seçeneği ise daha çok özelleştirilmiş uygulamalar için gündeme getirilmesi tercih edilebilir: Google ve Apple’ın çipsetlerinde yaptıklar güncelleme mobil ödemenin yakın alan teknolojilerine kayması ve kart emülatörlerinin ödeme sistemi olarak kullanılması gibi.

 
ETİKETLER : 1020

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics