Yazarlar 07 EKİM 2012 / 15:47

Mobil uygulama patlaması

Son iki yazımda Apple ile Samsung arasındaki davadan bahsetmiştim. Sektörü yakından takip edince, birçok okuyucumun da belirttiği gibi,  olay aslında Apple ile Samsung arasındaki bir dava gibi görünse de, Apple - Microsoft cephesi ile, Google - Android cephesi arasındaki daha derin konular ile ilgili.
Geçen hafta bir sohbette bu konular hakkında konuşurken bir arkadaşımın dikkatimi çektiği ve yazmamı istediği konu Mobil Uygulamalar bu haftaki yazımın konusu.
Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8 ve kardeşi Windows Phone 8’in de beklenen başarıyı elde etmesinin en önemli ön şartı zengin içerikli bir uygulama dükkanı. Bazılarınız bilirler, işte tam da bu sebeple Microsoft, Windows 8 uygulama dükkanında yer alacak uygulamalar için ciddi fon desteği sağlamış, iş ortağı ekosistemini bu konuda yönlendirerek işletim sistemleri piyasaya çıktığında geniş içerikli bir uygulama dükkanı sunmak için çok çalışmıştı.
Bildiğiniz gibi, tüm işletim sistemlerinin pazar payı uygulamalar ile ilintili. Mobil sektöründe, bu sebeple oyuncularına para kazandırdığı en önemli ürün sadece 1-2 dolar ödediğimiz uygulamalar. Dünyaca ünlü finansal yatırım şirketlerinin her geçen gün yeni bir mobil uygulama şirketine yatırım yapmaları şans değil.
Gartner’ın yeni yayınladığı bir araştırma, bu konuda ilginç istatistikler sunuyor. Araştırma sonuçlarına göre, 2012 yılı sonunda, 2011’in nerede ise iki katı seviyesinde, 45 milyar uygulama indirilmiş olacak. Apple’ın dükkanından üyelerin 2012 yılı içinde ortalama 21 milyar uygulama indirmiş olacağını öngören Gartner’a göre, mobil uygulama pazarı şu anda Apple, Google ve Microsoft’un elinde. Ancak 2013 yılından itibaren Amazon ve Facebook’un da yeni büyük oyuncular olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Gartner, 2016 yılına gelindiğinde, yıl içinde indirilen uygulama sayısının 300 milyar olacağını düşünüyor. Öte yandan, 2012 içinde indirilen uygulamalar arasında ücretli oranların oranı sadece yüzde 11. 2016 yılında ise, bu rakamın daha da azalacağı ve yüzde 7 seviyesine düşeceği öngörülüyor. 2012 yılı istatistiklerine bakılırsa, ücretli uygulamaların yüzde 87,5’ine ödenmiş olan ücret ise 2.99 dolar ve altında.
Mobil pazarda para kazanmak isteyen tüm mobil uygulama şirketlerine duyurulur.
ETİKETLER : Sayı:891

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics