Yazarlar 11 ARALIK 2011 / 15:05

Mobil web sönük mü kalacak?

Web özünde görsel bir ortamdır, ama gerek cihaz gerek tarayıcı çeşitliliği bunu sınırlar. HTML ile sayfa hazırlayanlar, CSS ya da JavaScript ile görsel efekt ya da animasyon katabilir, ancak görsel öğelerin birer nesne olarak programlanması, hareketlerinin vektörel olup aralarındaki etkileşimin, karmaşık uygulama mantıklarının kolayca hazırlanması için Adobe Flash gibi bir tarayıcı eklentisi gerekir. SVG ve SMIL, geçen yüzyılda W3C’nin bu amaçla çıkardığı standartlardı ama en çok kullanılan tarayıcı olan Microsoft IE doğrudan destek vermediği için yaygınlaşmadılar.
Programcılığı da kolay olduğundan web dünyası Flash’ı seçti. Her ne kadar Flash Player grafik işlemciyi değil, merkezi işlemciyi kullansa da çok çekirdekli yeni işlemciler bu yükü kaldırabildi ve görsel olarak etkileyici sitelerin tercihi hep Flash oldu. Microsoft’un 2007’de bire bir aynı işi gören Silverlight’ı çıkarması da mevcut Flash yazılımcı kitlesi çok büyüktü ve durum değişmedi…ta ki, Apple iPad çıkana kadar!
iPad elbette ilk tablet değildi ancak dokunmatik ekranın tepki hızı için işlemciden Flash’ı aforoz ettiler. Yerine HTML5 canvas element’i üzerinde JavaScript ile çizilebilecek 2D bitmap imajları önerdiler. Vektörel tabanı olmayan bu yöntem akıcı, zengin Flash görsellerinin yerini alamaz. Android kullanan diğer tabletlerde Flash desteği üst düzey olmasa da devam etti, ancak Kasım başında yapılan açıklamaya göre bu destek de Android 4.0’dan sonra ortadan kalkacak. Yani Mobil Web ilelebet sönük kalacak.
Şu an tek çıkış ümidi grafik işlemciyi kullanan OpenGL kütüphanesinin bir türevi olan WebGL. Yine canvas element’ini kullanacak bu API, IE hariç tüm tarayıcılarca destekleniyor. Android tabletlerde en çok tercih edilen işlemci Tegra da, asıl işi grafik işlemci üretmek olan Nvidia’nın ürünü. Tek sıkıntı bu kütüphane ile program yazmanın güçlüğü.
Peki neden IE desteği yok? Belki de Microsoft şapkadan tavşan çıkarmaya hazırlanıyor. Programcılığı da kolay olan Silverlight açık kaynak yapılırsa, bir türlü mobil cihazlarda yerini alamayan Microsoft mobil webi canlandıran kurtarıcı olabilir.
ETİKETLER : Sayı:849

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics