Yazarlar 28 EKİM 2012 / 14:50

Muhteşem Yüzyıl başlıyor

Sultan Süleyman Mohaç Muharebesini 2 saat içinde kazanınca tüm Avrupa uzun bir süre kendisine Muhteşem Süleyman diyecekti…  Aradan altıyüz yıla yakın bir zaman geçti. Altı yüzyıl sonra ikinci Muhteşem Yüzyıl için geri sayım başladı. Çünkü şu sıralar tüm bilim adamlarının beklediği kuantum bilgisayarları için güzel haberler alıyoruz.
Kuantum bilgisayarlarının temeli isminden anlaşılacağı üzere kuantum mekaniğine dayanıyor. Kuantum mekaniği sayesinde elektron mikroskopu, atom saati, röntgen ve bilgisayarlı tomografi gibi ileri teknolojiler geliştirilmişti. Yarı iletkenlik özelliğine sahip diyot ve transistörlerin keşfi ile günümüz bilgisayarları yapılarak muhteşem yüzyılın ilk sinyalleri verilmişti.
Kuantum bilgisayarlarına ulaşmak için birçok batılı ülke olağanüstü para harcıyor. ABD, Almanya gibi ülkeler bu teknolojinin geliştirilmesi sonrasında ortaya çıkacak fırsatlar nedeniyle daha da çok para harcayacak görünüyor. Birkaç teknik sorun olsa da küçük gelişmeler umutları çok büyük bir şekilde arttırıyor.  Kuantum mekaniği temelinde süper pozisyon adı verilen ilkeye dayanıyor. Günümüzde kullanılan bilgisayarlarda bir bit aynı anda sadece 0 veya 1 değerini alabilirken, süper pozisyon ilkesinde aynı anda hem 0 hem de 1 değerini alarak bir nevi belirsizlik durumuna geçebiliyor. Bu yapı süper paralellik adı verilen milyonlarca işlemin aynı anda yapılmasına izin veriyor.
Bilim adamlarının uğraştığı en büyük problem kubit adı verilen bu kuantum bitinin değerini uzun süre koruyamaması olarak belirtiliyor. Sıcaklıktan, elektromanyetik alandan çok fazla etkilenen bu kubitlerin değerini koruyabilecek teknoloji geliştiğinde artık muhteşem yüzyıl resmen başlamış olacak. Bu konuda IBM ve Yale Üniversitesi ortak çalışmalar yürütüyor. Kubitleri -273 dereceye kadar soğutarak kuantum bozunumunun önüne geçmeye çalışıyorlar. Şimdilik 25 mikro saniyede gerçekleşen bozunumu 100 mikro saniyeye kadar uzatabildiler.
Günümüzün Muhteşem Süleyman’ı  bugünün mekanik kanunlarını bir yana bırakıp, kuantum kanunlarını tanımlayan bilim adamı olacak. O gün, bugün kırılması imkansız olan şifreler saniyelerde kırılacak, çözülemeyen süper problemler kolayca çözülecek, uzayın,  tıbbın bilinmeyenlerine ışık tutulacak. Muhteşem Yüzyıl, asıl o zaman başlayacak. Reklam arası olmadan, fakat yabancı topraklardan.
ETİKETLER : Sayı:893

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics