Yazarlar 02 ARALIK 2017 / 14:35

MURAT SÖNMEZ’E GÖRE BLOK ZİNCİRİ WWW’DEN DAHA ÖNEMLİ VE ENDÜSTRİ 4.0’IN ALTYAPISI OLABİLİR

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) iki yıldır Dördüncü Sanayi Devrimi (veya Endüstri 4.0) üzerine odaklanıyor. Bu konuyu sadece otomasyon olarak değil, çok boyutlu olarak ele alan kitabın yazarı da WEF başkanı Klaus Schwab. WEF, Endüstri 4.0 projesinin genel merkez ofisini Silikon Vadisi’nin yakınında, San Fransico’da kurdu. Başına da Murat Sönmez’i getirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nin Endüstri Mühendisliği mezunu Sönmez, yüksek lisansını Amerika’da tamamladıktan sonra Silikon Vadisi’nde çalışmış. Yeni görevinde Sönmez, 31 kişilik bir ekiple ve 18 büyük ve güvenilir şirket (blue chip corporation) desteğiyle, Endüstri 4.0 üzerine gelişmeleri izliyor ve araştırmalar yapıyor.
 
WEF’in Kasım ayında, Birleşik Arap Emirliği ile beraber Dubai’de düzenlediği Global Futures Council (Küresel Gelecek Konseyi) toplantısı sırasında yapılan bir söyleşide (http://bit.ly/2nbEddG) Sönmez’in özellikle iki açıklaması çok çarpıcı: Birincisi, Sönmez’e göre, Dördüncü Sanayi Devrimi bağlamındaki çok hızlı gelişmeler ve içerdiği kompleks meseleler ile, bir ülkenin kendi başına baş edebilmesi mümkün değil. İkincisi, World Wide Web’den daha önemli bir teknoloji olarak gördüğü blok zincirinin, Dördüncü Sanayi Devrimi yapıtaşlarının temelini oluşturma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.
 
İkinci iddiasını açmak için, Sönmez bir kağıda dikey ve yatay kutular çiziyor. Kutuların içine insansız hava aracı (drone), sürücüsüz otomobil, çevre, akıllı robotlar gibi kavramlar yazıyor. Bunlarla, yapay zeka, nesnelerin interneti, veri akışı arasındaki ilişkileri çiziyor. Tüm bu yapının altında yatan da blok zinciri. Kendisi, blok zinciri teknolojisinin henüz kendini kanıtlamadığını kabul ediyor ama zamanla Dördüncü Sanayi Devrimi’nin temelini oluşturacağını düşünüyor.
 
Sönmez’in birinci saptaması – bir ülkenin kendi başına Endüstri 4.0 ile ilgili kompleks meselelerle baş edemeyeceği gerçeği –  bana göre Türkiye’de şimdiye kadar bu konudaki gelişmelerin en zayıf noktalarından birisine de işaret ediyor. Hiçbir uluslararası kuruluş veya etkinliğe, Türkiye’den herhangi bir katkı olmadığı gibi, ilgi de yok. Örneğin, TÜSİAD, Davos’taki WEF toplantılarına katılır ama herhangi bir tez veya herhangi bir görüş veya katkı sunduğuna ilişkin bilgimiz yoktur. Örneğin, endüstriyel nesnelerin interneti üzerine güvenlik çalışmaları yapan, ilgili standartları geliştiren International Internet Consortium’a dünyanın dört bir yanından irili ufaklı kuruluşlar, şirketler, STK’lar, üniversiteler, üyedir ama Türkiye’den tek bir üye yoktur (http://bit.ly/2BhE8HF). Ülkemizde Endüstri 4.0 çalışmalarına  ilgi gösteren son iki Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlarından bildiğimiz kadarıyla sadece Fikri Işık bir uluslararası temasta bulunmuştur: Bosch’un Stuttgart’daki fabrikasını ve Ar-Ge merkezini  ziyaret.
 
Ülkemizde şu anda Endüstri 4.0 ile ilgili yanlışlar içeren (http://bit.ly/2o80sBh) sohbetler yapılıyor. Her ne kadar kamuoyuna içerikli bir açıklama yapılmıyorsa da, BST bakanı Faruk Özlü’nün talimatıyla bazı çalışmaların yürütüldüğünü biliyoruz. Ciddi ve anlamlı projelerin hazırlanması için Murat Sönmez’in yukarıdaki iki iddiasının dikkate alınması önemli.
 
 
ETİKETLER : 1149

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics