Yazarlar 15 MART 2011 / 00:57

My Dear Watson

Geçtiğimiz bir kaç haftada bilgisayar dünyası ve teknolojisi açısından önemli olaylardan biri de IBM’in Watson isimli bilgisayarının Jeopardy oyununda iki (insan) şampiyonu alt etmesiydi.
Evet, sonunda bu da oldu. 20 sene önce bunun olabileceğini hayal bir edemezdik. Watson, oda büyüklüğünde bir bilgisayar; 2880 tane işlemcisi ve 15 terabyte hafızası var. Donanım kadar önemli olan, Watson’un bir doğal dil işleme (natural language processing) programı koşturuyor olması. Aklımıza gelen cümleyi söyleyin; içinde her türlü kelime oyunu, mecazi anlam, ve argo olsun. Watson, cümleyi yorumlamak için bu işlemcilerin gücünden ve hafızasındaki binlerce kitaptan, sözlükten ve cümleden faydalanıyor. Watson, bir anlamda bir cevap verme makinesi. Cümleyi dinliyor, anlamlandırmaya çalışıyor ve cevap arıyor.
Biz bu konunun tamamıyla bir insan yeteneği olduğuna eminken, Watson, Jeopardy şampiyonlarını dize getirdi. Jeopardy yarışmasının karmaşık sorularına cevaplar üretti ve insanları geride bıraktı.
Bir şey söylemek gerekli: Karmaşık bir soruya en olmayacak cevabı da verdi! ABD içinde bir havaalanı tarif ediliyordu. Kategori: ABD şehirleri, cümle: En büyük havaalanı bir 2. Dünya Savaşı kahramanının ve ikinci havaalanı ise bir 2. Dünya Savaşı muharebesinin adlarını taşıyor. Bu soruya, Watson, Toronto diye cevap verdi. Bir Kanada şehrinin adını verdi yani. İşte tam burada, bir insan bu yanlışı kesin yapmaz, bilgisayar olduğu belli oldu, diyeceksiniz!! Yani, aklınızda Turing Testinden Watson’u çaktıracaksınız. Bence çok iyimser bir yorum olur bu. İnsanlar da çok daha basit yanlışlar yapıyor.
Bundan sonraki hedef ne? IBM bilgisayarcıları için belli. Watson’u geliştirmek. Hemen, 2 ABD üniversitesi ile işbirliğine girip, Watson’u bir doktor yardımcısı yazılımı olarak tasarlamaya başladılar. Bir kaç sene sonra, doktordan önce Watson’ şikâyetlerinizi anlatırsanız (yazıyla değil, sözle), Watson bunların bir özetini çıkarıp, doktora sunacak. Hasta ve doktor zaman kazanacaklar.
İnsanın kendi sahası sandığı becerilerden biri de bilgisayarlar tarafından kapıldı. Endişe etmeye gerek var mı?
ETİKETLER : Sayı:812

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics