Yazarlar 26 ARALIK 2010 / 18:00

Nasıl bir e-devlet?

ABD’nin önemli taşra şehirlerinden Oklahoma City’nin belediye başkanı, bir e-devlet projesi yapıyor: Oburluğu (kibar deyimle obezliği) azaltmak amacıyla, vatandaşları diyet yapmaya davet ediyor. Hedef: Bir milyon Pound kilo kaybı sağlamak.
Buradaki “Pound” bir angloamerikan ağırlık birimi olup, 454 gramdır. Sayın Başkan’ın hedefini Türkçe’ye çeviriyoruz: 454 bin kilo: 454 ton!
Belediye Başkanı, bu proje için “This City Is Going On a Diet” adlı bir site yaptırdı: Bu şehir diyete başlıyor.
Obezleri diyete, kilo vermeye, egzersize davet etti. Proje 2008 Ocak’ında başladı.
Son durum: Şu sırada üye sayısı 44 bin 126.
Şimdiye kadar kilo kaybı: 642 bin 792 Pound (291 ton). Bu arada egzersiz olarak koşu/jogging yapanların gittiği uzaklık: 229 Mil. Yani: 340 km kadar.
Bütün bu bilgileri belediye, üyelerden twitter’la alıp siteye koyuyor. Başkanın projesi, 1 milyon Pound kilo kaybına ulaşana kadar sürecek.
Şimdi bu uygulama kamudan vatandaşa bir e-devlet projesi sayılır mı? Bizim “buralar”ın anlayışına göre, bu soruyu sormak bile devlet “ciddiyeti”yle bağdaşmaz herhalde? Bir e-devlet projesi, vatandaşın kilosuyla obezliğiyle nasıl ilgili olabilir ki?
Ama bu, yerel yönetimin bir sağlık projesi değil mi? Trafik bilgisi veren bir twitter hesabı/bir çağrı merkezi  açsaydı, bu da bir kamu hizmeti olmaz mıydı?
Oklahoma Belediyesi de, vatandaşın sağlığıyla doğrudan ilgili bir konuda, gayet yaratıcı bir teşvik mekanizması düşünmüş.
ETİKETLER : Sayı:801

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN