Yazarlar 16 MART 2015 / 07:41

Ne ka hız, o ka kazanç

Saniyede 1 trilyon kez yanıp-sönen, yani 0 ve 1 açıp kapayan (pulse) lazer yapıldı. Bu süper-über hızlı lazer, insan saç telinin binde biri inceliğinde bir ışık çizgisi yaratıyor. Bu kadar hızlı sinyal gönderebilen lazer, veri iletiminde kullanılacak. Ama henüz deneme aşamasında. Almanya’da Friedrich Schiller Ü Jena ile Londra Teknik Üniversitesi (Imperial College) ortaklığında bir proje.

Lazerde bu kadar yüksek düzeyde titreşim sağlamak için her zaman kullanılan cam yerine gümüş kullanmayı denemişler. Böylece, lazer ışını çapını 120 nanometreye kadar düşürmüşler. Hem de lazerin titreşim hızını artırmışlar. Üstelik, bu lazer normal atmosfer koşullarında böyle davranıyor. Yani vakumlu veya özel basınçlı laboratuvarda değil.

Yeni süper-über lazerin üzerine hemen borsa şirketleri atlayacak. Fiber veya WiFi ile haberleşmeyi “yavaş” bulan şirketler, bina tepelerine lazer alıcı-verici yerleştirip, lazerle haberleşmeye başlamışlardı. Örneğin, ABD’de teknoloji borsası NASDAQ ile New York Borsası (NYSE) veri merkezleri arasındaki 52 km uzaklıkta iletim, lazerle sağlanıyor. Buradaki hız resmen açıklanmadı ama hesaba göre 0.18 milisaniye tahmin ediliyor... NYSE - Chicago Borsası iletimi 4.13 milisaniye. Ama burada mikrodalga kullanılıyor: Kötü hava koşullarında sorunlu. Lazer ise sorunsuz... Coğrafi olarak makul uzaklıktaki borsalar arasındaki iletimde fiber veya mikrodalganın yerini lazerin alması kaçınılmaz olacak.
ETİKETLER : 1013

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics