Yazarlar 16 MART 2015 / 07:41

Ne ka hız, o ka kazanç

Saniyede 1 trilyon kez yanıp-sönen, yani 0 ve 1 açıp kapayan (pulse) lazer yapıldı. Bu süper-über hızlı lazer, insan saç telinin binde biri inceliğinde bir ışık çizgisi yaratıyor. Bu kadar hızlı sinyal gönderebilen lazer, veri iletiminde kullanılacak. Ama henüz deneme aşamasında. Almanya’da Friedrich Schiller Ü Jena ile Londra Teknik Üniversitesi (Imperial College) ortaklığında bir proje.

Lazerde bu kadar yüksek düzeyde titreşim sağlamak için her zaman kullanılan cam yerine gümüş kullanmayı denemişler. Böylece, lazer ışını çapını 120 nanometreye kadar düşürmüşler. Hem de lazerin titreşim hızını artırmışlar. Üstelik, bu lazer normal atmosfer koşullarında böyle davranıyor. Yani vakumlu veya özel basınçlı laboratuvarda değil.

Yeni süper-über lazerin üzerine hemen borsa şirketleri atlayacak. Fiber veya WiFi ile haberleşmeyi “yavaş” bulan şirketler, bina tepelerine lazer alıcı-verici yerleştirip, lazerle haberleşmeye başlamışlardı. Örneğin, ABD’de teknoloji borsası NASDAQ ile New York Borsası (NYSE) veri merkezleri arasındaki 52 km uzaklıkta iletim, lazerle sağlanıyor. Buradaki hız resmen açıklanmadı ama hesaba göre 0.18 milisaniye tahmin ediliyor... NYSE - Chicago Borsası iletimi 4.13 milisaniye. Ama burada mikrodalga kullanılıyor: Kötü hava koşullarında sorunlu. Lazer ise sorunsuz... Coğrafi olarak makul uzaklıktaki borsalar arasındaki iletimde fiber veya mikrodalganın yerini lazerin alması kaçınılmaz olacak.
ETİKETLER : 1013
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN