Yazarlar 10 ARALIK 2013 / 15:35

Ne yazık ki kağıttan vazgeçemiyoruz...

İnternet ve mobilite hem iş hem de sosyal hayatımızı derinden etkiliyor. Yeni iş modelleri gelişirken, klasik iş süreçlerinde ise verimlilik, kalite ve hız artışı yaşanıyor. Hemen hemen her iş alanı için geçerli olan bu saptama doğal olarak bizim gibi içerik üreticileri yani yayıncılar için de geçerli. Tabii bu işin getirdiği sıkıntılar ve beklenti yanılgıları da yok değil. 2000’li yıllara girerken yani internetin hayatımıza girdiği yıllarda, klasik bir iş modeli olarak görülen kağıt yayıncılığın sona ereceği ve çevrimiçi yayıncılığın başını alıp gideceğini söylüyorduk. Fakat öyle olmadı, internet yayıncılığının gelişmesine karşın yayınlara para kazandıracak “karlı” iş modelleri geliştirilemedi. Bir iki istisna dışında internet, yayın gruplarında amiral gemisi olamadı hatta kağıt yayınların desteğiyle hayatını sürdürdü. Geçtiğimiz yıl kağıt baskıya son veren Newsweek’in 2014 ile birlikte tekrar kağıda döneceğini duyurmasını da buna bir örnek verebiliriz.
Para kazandıracak yeni iş modelleri gelişmedikçe kağıt yayınlar var olmaya devam edeceklerdir. Zaten bu yeni model bulunduğunda, en büyük giderleri kağıt ve dağıtım olan yayıncılar kendi elleriyle kağıt baskıya son vereceklerdir.
ETİKETLER : Sayı:949

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN