Yazarlar 21 EKİM 2013 / 08:17

Neden Surface alırsın?

2010’da ilk iPad’i kapışanlar, bunun iyi bir e-kitap, e-dergi okuyucu olduğunu söylüyordu. Başka pek bir işe yaramadığı bir tarafa, Apple bu kullanımı öne çıkarmış, hatta iBooks uygulamasını da aynı anda tanıtmıştı. Belli başlı yayıncılarla anlaşmalar yapan Apple, toptancı (Amazon) yerine “ajans” paradigması ile bir “iş modeli” devrimi de yapmış, ama anti-tröst yasaları ile başı belaya girmişti.
iPad sonradan medya tüketen bir canavara dönüştü. Ancak ilk piyasaya çıktığında, net bir değer önerisi vardı: Renkli bir okuyucu. Aynı şeyi Microsoft Surface için söylemek zor. MS Office ile bir iş makinesi olabilirdi, ama bu uygulamalar, hatta IE dahi Surface üzerinde “dokunmaya uyarlı” bir arayüze sahip değillerdi; Metro UI’da yoklardı. Win8 ile çalışan FullHD ekranlı, i5 işlemcili 900 dolarlık Surface Pro’larda bile Outlook yoktu. Office 365 ile ayrıca alınması gerekiyordu.
Aslında Microsoft’un bulut kapasitesini öne çıkaran, “cihazlar ve servisler” iş modeli olumlu ancak G+, FB, Instagram gibi popüler uygulamaların Surface için resmi bir sürümü hala olmadığı için, sadece Skype, SkyDrive veya haritalar zengin bir “servis menüsü” oluşturmuyor. Win 8 People HUB ile sosyal medyanızı tek noktada toplamak ve Flash tabanlı sitelere bir tabletten ulaşmak cazip, ancak bu Surface’a pazarın sadece yüzde 1,8’ini kazandırdı.
Gartner’a göre tablet sahipleri cihazını sadece yüzde 15 oranında üretkenlik için kullanıyor: Yüzde 50 eğlence, yüzde 26 iletişim, yüzde 9 bilgiye erişim. Bir dizüstü kadar üretkenlik bir iPad kadar eğlence sunamayan bu cihazın kaderi bu hafta değişebilir. Surface Pro 2, Haswell işlemci ile hızlanıp, pil ömrünü arttırırken, Win 8.1 ile Active Directory ve Group Policy desteği alarak Outlook ve Office 365’in tüm özelliklerini çalıştırmanızı sağlayacak. Wacom stylus ile OneNote, IE11 ile tüm Web güzel. Remote Desktop ile ofis PC’niz her yerde. FB, Flipboard ve Mint’in Metro UI sürümleri de yolda.
Surface henüz Türkiye’de satılmıyor ama geldiğinde kanepelerde değil ofislerde yerini alacak. “Neden aldın bu aleti” diye soranlara cevap hazır: “İş için.”
ETİKETLER : Sayı:942

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN