Yazarlar 30 OCAK 2011 / 18:00

Nedeni yenilikçilikmiş

Baltık ve İskandinav konumlu dokuz kuzey Avrupa ülkesinin liderleri 20 Ocak’ta İngiltere’de toplanmışlar. Ev sâhibi, AB’ye mesafeli durmakta. Toplantının yeri modern sanat galerisi; ilginç. Çağrılanlar da ilginç. Aralarında henüz AB’ye katılma görüşmelerini sürdüren İzlanda da var. Diğer bir konuk olan Norveç’in iki referandumda da AB’ye “hayır” demesi gibi İzlanda’nın da hayır demesi bekleniyor. Konuk ülkelerden yalnız Estonya ve Finlandiya avro para birimi kullanıyor. Hani “birlik içinde birlik mi” sorusu akla gelmiyor değil. Ama yaklaşımın bu olmadığı belirtiliyor.
AB’nin güneyi, Yunanistan, İtalya, Portekiz ve İspanya; avroyu silkeleyecek boyutta ulusal bütçe açıkları ve borçla boğuşurken, kuzeyin bu dokuz ülkesi, ekonomik bir öne çıkış sergiliyorlar. “Avrupa’nın geri kalanı temel bir ekonomik reform ihtiyacı içindeyken” bir araya gelmelerini, AB hakkında “ümitsizlik ve alternatif arayışı” şeklinde görmek yerine ulaştıkları noktaya varmalarına neden olan unsurları dikkate sunmak olarak algılanmasını istiyorlar.
Öyle ya? Danimarka, Avrupa’daki en adil refah düzenine sâhip. Estonya, devlet işlerinin büyük çoğunluğunu internet üzerinden yapmakta, buna seçimler dâhil. Norveç, şirket yönetim kurullarının yüzde 40’ını kadınların oluşturmasını kanunla uygulayan bir ülke. İsveç, Avrupa’da kriz sürerken yüzde 4 büyüyen bir ülke. İngiltere, ciddi bir açık deniz rüzgar türbini tarlasına sâhip.
Bu ülkeler, en önde kurumsallaşmaya önem verdiklerini, yenilikçilikten (inovasyon) asla taviz vermediklerini, başlarının üstünde tuttuklarını vurguluyorlar. Ayrıca çevreci yaklaşımlarını, ekonomiyle kaynaştırdıklarını belirtiyorlar. Bir de uzlaşma alışkanlıklarına dikkati çekiyorlar: kuzeyde, tartışmalar, güneydekinden farklı oluyor, daha yapıcı sonuçlanıyormuş.
Nisan’da gene toplanıp ilerlemelere bakacaklar. Üç de bağlantılı sempozyum yapılmış: yenilikçilik, kadın-erkek eşitliği ve tükenmez enerji teknolojileri üzerine. Somut sonuçlardan biri kuzeyde bir tükenmez enerji “süper-ağı” kurma kararı.
Bize ne bunlardan?
ETİKETLER : Sayı:806

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics