Yazarlar 10 HAZİRAN 2012 / 14:38

Net 0 enerji veri merkezleri

Birkaç hafta önce, BThaber’in konu hakkındaki etkinliğini de bahane ederek, “veri merkezi operasyon yönetim standartları” konusunda yazmıştım. Bu yazıdan sonra hem kamu sektöründeki bazı dostlardan hem de ticari kurumsal şirketlerdeki bazı arkadaşlardan geri dönüşler aldım. Malum, bulut bilişim ile birlikte verimerkezleri önümüzdeki birkaç yılda gittikçe daha da popüler olacak bir konu.
Veri merkezlerinin en önemli sorunu, veri merkezi içine attığımız her bir sunucunun, kelimenin tam anlamıyla sanki bir sunucu gibi değil de, ısıtıcı gibi davranması. Bilirsiniz, yarıiletkenler miliamper seviyesinde akım çekerler, yaptıkları tüm hesaplamaları bu kadar az bir akım ile yaparlar. Öte yandan, -nedendir bilinmez!- sistem odasındaki her bir sunucu, dışardan kendisine verdiğimiz enerjiyi alıyor, ve ortama bir soba gibi sıcaklık olarak veriyor.
İşte bu açıdan bakıldığında, veri merkezlerinde, PUE (Power Usage Effectiveness) dediğimiz kavram önem kazanıyor. Veri merkezine verilen enerji gücünün, bilgisayar bileşenlerinin kullandığı güce oranı şeklinde tanımlanan bu değer, 1’e ne kadar yakınsa, veri merkezinin o kadar verimli olduğu söylenebilir. Tahmin edersiniz ki, bu değerin 1’den büyük çıkmasının en büyük sebebi, soğutma için kullanılan iklimlendirme sistemleri.
HP Labs’ın son yaptığı araştırmalar sonrasında duyurduğu, “Net 0 enerji kullanan verimerkezi” tasarımları, bu açından baktığımızda umut verici bir gelişme. Görünen o ki, tasarlanan verimerkezinin, “ücretsiz soğutma - free cooling” sistemlerini kullanması bir yana, enerjisini tamamen kendisinin üretmesi için rüzgar enerjisi, güneş pilleri gibi kaynakları içinde barındırması da çözümün bir parçası. HP Labs, daha az enerji tüketimi için, verimerkezinin talep edilen hesaplama gücünü tahmin ederek önceliklendirmesi, optimize etmesi ve hesaplamaların enerji girdisinin uygun olduğu zamanlara kaydırılması gibi akıllı algoritmalar da tasarlanmış.
Yerimizin darlığı sebebi ile, meraklısına aşağıdaki linkleri tavsiye ediyorum.
http://www.youtube.com/watch?v=KmHcEbqr2XM
http://www.hpl.hp.com/news/2012/apr-jun/netzero.html
http://h30507.www3.hp.com/t5/Data-Central/HP-Labs-unveils-research-for-Net-Zero-Energy-Data-Center/ba-p/114475
ETİKETLER : Sayı:875

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics