Yazarlar 01 ARALIK 2014 / 10:07

New York’a Gb WiFi

New York’ta, on yıl önce sayıları 35 binken, azala azala kullanılmaz hale gelen 9 bin telefon kulübesi, bin tane yeni ilaveyle 10 bin WiFi noktasına dönüştürülecek. Daha önce bu, 10 kulübede denenmişti.  Yeni projeye göre kulübelerin yerini, dikdörtgen prizma vericiler alacak. Böylece, yeni yüzeyleri dijital ilan panosu olacak. 1,214 kilometrekareye yayılan şehirde her WiFi noktası gigabit 840 kişiye hizmet verecek.

Bu iş için açılan ihaleyi Titan Outdoor adlı telefon ve açık hava reklamcılık şirketi kazandı. Şirket, deneme amacıyla geçen yaz, 500 kulübeye Bluetooth vericisi takmıştı. Yakınından geçenlerin cep telefonlarına bu vericilerden reklam mesajları geliyordu. Daha sonra belediye başkanı, bu uygulamayı, özel yaşamın gizliliğine aykırı bularak iptal etti. Karara itiraz edenler, haklı olarak, “Bluetooth sizi izlemez, siz onu izlersiniz” dediler.

New York, bütün pırıltısına, start-up şirketlerin yoğun ilgisine, önemli BT markalarının (Twitter, Facebook LinkedIn, Google, Yahoo, vb) merkezi olmasına rağmen, genişbantta sorunlu: Yavaş internete yüksek ücret. Biz de bu “sorunu” bir yerlerden tanıyoruz gliba?

Verizon, 500 Mbps için 365 Dolar alıyor. Time Warner, beş yıllık bir sözleşmeyle 100 Mbps için 270 Dolar istiyor. Cablevision, en fazla 100 Mbps’e kadar 79.95 Dolara fit.

New York’un en merkez bölgesi Manhattan’daki durumu Huffington Post, “Genişbant için açlık oyunlarına” benzetti. Yerin altının çok fazla dolu olması nedeniyle yeni fiber hatların çekilmesi pahalı ve zor. Kaldırım taşlarının aralıklarından hat geçirmeyi bile düşünüyorlar. Yeter ki iletişime “aç” insanların bu ihtiyacı giderilsin.

 
ETİKETLER : 998

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics