Yazarlar 15 TEMMUZ 2011 / 12:14

NFC hakkında

Turkcell’ in geçen hafta tanıtımını yaptığı yeni telefonu T20’nin özelliklerini görünce, köşemde bir NFC yazısının zamanının geldiğini düşündüm.
Dahili NFC desteği ile birlikte gelen Turkcell T20, bir operatörün bankacılık uygulamaları ile bütünleşik çıktığı ilk telefonlardan. Ön yüklü olarak gelen Turkcell Cep-T Cüzdan uygulaması sayesinde müşteriler T20’lerini mobil cüzdana dönüştürecek, alışverişlerini temassız ödeme ile yapabilecek. Turkcell T20 aynı zamanda kimlik kartı, bilet, köprü ve otoyollardan geçiş kartı olarak da kullanılabilecek.
Yeni nesil Android OS ile gelen Google Wallet, bu teknolojiyi kullanan ilk uygulamalardan birisi olarak geliştirilmişti. Turkcell Cep-T Cüzdan resmi açıklamasında ise, bu hizmetin, iş, alışveriş, toplu ulaşım, bina girişi ve daha birçok farklı amaçla cüzdanımızda taşıdığımız plastik kartlara olan ihtiyacı ortadan kaldıran; kullanıcıların tüm bu servis ve hizmetlerden mobil olarak faydalanmalarını sağlayan NFC teknolojisine dayalı bir servis olduğu anlatılıyor.
Bildiğiniz gibi “Yakın Alan İletişimi” olarak Türkçe’ye çevirdiğimiz bu teknoloji, birbirlerine 4 cm. kadar yaklaştırılan iki mobil cihaz arasındaki basit veri iletişimi tanımlıyor.
NFC standardının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışan NFC Forumun ise, LG, Nokia, Huawei, HTC, Motorola, RIM, Samsung, Sony Ericsson, Toshiba, AT&T, Sprint, Google, Microsoft, PayPal, Visa, Mastercard, American Express, Intel, Qualcomm, NXP gibi firmaların da aralarında bulunduğu 135 üyesi var. Bu güçlü destek ile kısa zamanda hızla yaygınlaşacağına inanılıyor.
Gördüğünüz gibi, sanal olarak kredi ve kimlik kartlarınızı, fırsat ya da hediye kuponlarınızı şifreli olarak içinde saklayabileceğiniz NFC destekli sanal cüzdan uygulamaları ile geliştirilebilecek perakende çözümlerinin sonu yok. Diğer üreticilerin de benzer hizmetler sunmaya başlaması ile, biz kullanıcılar için hayatın daha da kolaylaşacağına şüphem yok.
NFC’nin teknik çalışma prensiplerini başka bir yazıya bırakıyor, ancak güvenlik konusunu merak edenlere, Phillips Semiconductors’dan aşağıdaki rapora göz atmalarını tavsiye ediyorum.
http://events.iaik.tugraz.at/RFIDSec06/Program/papers/002%20-%20Security%20in%20NFC.pdf
ETİKETLER : Sayı:830

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics