Yazarlar 27 EKİM 2014 / 09:43

Nihayet üniversite-sanayi işbirliği?

Yeni bir stratejimiz daha oluyor: Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Stratejisi ve Eylem Planı. Kısa adıyla KÜSİ. Hazırlayan: BST Bakanlığı.

2015-19 arasını kapsayacak strateji belgesi henüz hazırlanıyor. Taslakta 162-171. sayfalar arasındaki 52 eylem planı, strateji hakkında fikir veriyor. Bir kaç örnek:

*Sanayiciye hizmet verebilecek öğretim elemanları, insan kaynağı ve altyapı imkanları içeren bir veri havuzu geliştirilecek. Bir sanayici havuzu da oluşturulacak ve tarafların birbirine ulaşması teşvik edilecek.

*Akademisyenlerin bilimsel yayın dışındaki faaliyetleri için (şirket kurmak, patent sahibi olmak, sanayi ile ortak proje üretmek..) akademik kariyerlerine olumlu katkıda bulunacak şekilde düzenlemeler yapılacak.

*Akademisyenlerin proje teşvik primi ve proje yapma performansına göre daha fazla maaş almaları sağlanacak.

*Akademisyenlerin sanayide geçici olarak çalışmasına ve sanayideki yüksek lisans, doktoralı personelin üniversitede ders vermesine imkan sağlayacak mevzuat değişikliği yapılacak.

*Sanayideki tecrübeli kişilerin yüksek lisans ve doktora yapması sağlanacak, bu kişiler üniversitede değerlendirilecek.

*Üniversitelerde, Ar-Ge merkezlerinde, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nde nitelikli yabancı personelin çalıştırılabilmesi için mevzuat düzenlemesi yapılacak.

*Sosyal bilimler alanında yapılan Ar-Ge ve inovasyon içeren projelerin de desteklenmesi sağlanacak.

*Orta yüksek ve yüksek teknolojiye geçebilmemiz için sanayi işbirliği yoluyla teknoloji transferine ve yüksek teknolojili ürün imaline yönelik çalışmalar yapılacak.
ETİKETLER : 993

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN