Yazarlar 23 NİSAN 2011 / 00:41

Nitelikli BT çalışanını tutma kılavuzu

Geçen hafta Anadolu’da bir fabrikası olan bir dostumla sohbet ediyordum.
Arkadaşım kendi bölgesinde tanınan markalardan birisi olan bir gıda üreticisi. İki senedir çalışan BT departmanı yöneticisi, başka bir iş bulup İstanbul’a taşındığı için üzgündü. Özetle, “Bize çok desteği oldu, fabrikamızın BT altyapısını yeniledik, kablolama, sunucu sistemleri, lisans alımları yaptık,  ERP sistemi kurduk. Bunun için çok yüksek maliyetli yatırımlar yaptık; kendisi de, tüm bu işler için yurtdışında birçok eğitime gitti, sertifikalar aldı. Altyapı tam kurulduktan sonra birden ayrıldı, çıkan sorunlara destek olacak bilgili bir teknik personelimiz bile yok, ne yapacağım şimdi” dedi?
İlk 500’de bildiğiniz en büyük şirketleri saymazsak, işte memleketimizin KOBİ seviyesindeki binlerce şirketinde BT’ ye bakış açısı. Hikaye size de hiç yabancı gelmedi değil mi?
Sektörümüz yetkinlik ve yetenek açığının fazla olduğu, sürekli büyüyen, çalışanlara sürekli yeni fırsatların çıktığı, fazla sirkülasyon olan bir sektör. Arkadaşıma tavsiyelerimi buradan tekrar sunuyorum:
Mutlu, motivasyonu yüksek bir çalışma ortamı yaratın, BT yöneticinizi yönetim kurulunun bir parçası olarak hissettirin. Şirketinizle ilgili ticari kararlarda, BT açısından onun da fikrini alın. BT uzmanları ihtiraslı insanlardır, onlara firmanın satış, üretim süreçleri, pazarlama vb. alanlarına da yardım etme ve fikirlerini sunma şansı sunun, Eğitimi BT ekibinden eksik etmeyin, yalnız, teknoloji ile sınırlı kalmayın, çoğu BT çalışanı sosyal zekâya değil, matematik zekâya sahip; kişisel gelişim eğitimleri eksik olan insanlardır, bu konularda eğitime önem verin, Çalışanlara; motive edici kendilerini zaman içinde yönetim ekibinin bir parçası olmayı hedefleyen bir kariyer planı verin, Gerekirse bu konuda yetenekli adaylara danışmanlık yapın, tecrübeli eski yöneticilerden en iyi pratikleri öğrenmeleri için bir program geliştirin.
Nitelikli BT çalışanlarını kadroda tutma konusunda daha çok şey söylenebilir, sağlıcakla kalın.
ETİKETLER : Sayı:818

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics