Yazarlar 30 MART 2015 / 09:28

Obama’nın 3 tekno uzmanı

ABD Yönetimi’nin şimdi bir Chief Data Scientist’i var. Bir Chief Technology Officer’ı var. Bir de Chief Information Officer’ı var.

Bu ünvanları orijinal dilinde yazdığım için özürler, ama bunları Türkçe yazsaydım anlamı olmayacaktı: Baş Veri Bilimcisi? Baş Teknoloji Müdürü? Baş Enformasyon (off! Dertli bir durum iyice. Acaba Veri mi desek? Bilgi mi desek? Ne desek?) Müdürü? Neyse ki “Türkçemizde” bu ünvana CIO diyoruz kolayca.

Demiryolunun Osmanlı’ya ulaşmasından sonra Osmanlıcaya “150 Fransızca” sözcük girdiği efsane gibi anlatılır. Acaba “çok” anlamına gelen atmasyon bir rakam mı bu? Tren, ray, istasyon, lokomotif, vagon, tünel diye saymaya başlarsak acaba kaç Fransosmanlıca sözcüğümüz olur?

Bizim üretmediğimiz teknoloji için sözcük icat etmeye cesaret edenlerimiz olmuş: Bilişim ve bilgisayar terimlerini Türkçeye kazandıran Aydın Köksal Hocamıza buradan saygı, teşekkür, minnet, şükran. Ama başka alanlarda bu girişimciliği yapanlar başarılı olamamış. Dilimizde teknik terimlerin artık Türkçelerini önermek nafile çaba. Bu, gece gündüz akan bir şelale önünde kova doldurmaya çalışmak gibi bir iş. (Nasıl diyor yabancılar? “Teşekkürü olmayan...”)

ABD Yönetiminin yukardaki üç yüksek görevlisi, uzaktan bakınca, sanki hepsi akraba işlerle uğraşacak gibi görünüyor. Kime böyle görünüyor? Veri temelli bir ekonomi düzeni kuramamış, istatistiği yetersiz, veri toplama yöntemleri standart olmayan bir kültür, uzaktan bakınca, “Baş Veri Bilimcisi ile Baş Enformasyon (off!...yine o sözcük!) Müdürü arasında ne fark var?” diye sormakta haklı.

*Dhanurjay Patil, yeni Baş Veri Bilimcisi (CDO). 46 yaşında. Hint kökenini, ismiyle korumuş. Amerikan pratikliğiyle ismini hemencecik DJ diye kısaltmışlar. Doktoralı matematikçi. Veri Bilimi sözcüğünün mucidi. Yoğun bir bilişim sektörü tecrübesi var.

*Megan Smith, geçen Ağustostan beri Baş Teknoloji Yöneticisi (CTO). 51 yaşında. MIT makine mühendisliği master. Google üst yönetiminden geldi.

*Tony Scott, yeni Baş Bilgi Yöneticisi (CIO). 62 yaşında. Microsoft, Walt Disney ve General Motors tecrübeli. Hukuk doktorası. Sibergüvenlik, e-devlet, e-sağlık, ağ tarafsızlığı gibi konularda çalışmasına uygun bir geçmişi var.

Başkan Obama’nın, kendisine doğrudan sorumlu bir de Bilim ve Teknoloji Siyaseti Dairesi (OSTP) var. Başkanı Prof. John Holdren, Harvard Üniversitesi’nden. Küresel ısınma konusunda ABD’nin tanınmış uzmanlarından. Fizikçi. 2007’den beri Obama’nın yanında.

Ve bu hafta Beyaz Saray’da 5. Bilim Fuarı açılıyor.

 
ETİKETLER : 1015

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics