Yazarlar 30 EKİM 2016 / 10:18

OBAMA’NIN GÜNDEMİNDE YAPAY ZEKA, SİNİR AĞLAR GİBİ KONULAR DA VAR

“Barack Obama, Nöral (Sinir) Ağları, Sürücüsüz Otomobiller ve Dünyanın Geleceği.” Bu, teknoloji dünyasının saygın ve önde gelen dergisi Wired’ın Ağustos ayında Obama ile yaptığı – ama Kasım sayısında çıkacak - uzun söyleşiyi içeren yazının (http://bit.ly/2erbSuM) Türkçe’ye çevirdiğim başlığıdır. Ayrıca, Wired dergisinden gelen teklifi “tereddütsüz” kabul ederek, Kasım sayısının misafir editörü olmuş Obama. Böylece, hem o sayıda yayımlanacak yazılara karar vermiş hem de bir giriş makalesi yazmış (http://bit.ly/2d6jDGd).
Ortadoğu’da savaş, kendi ülkesinde Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri ortasında acaba “dijital çağ önemlidir, kaçırma lüksümüz yok” gibi alıştığımız beylik laflar mı etmiş diye merak ettim. İlgiyle okuduğum söyleşi ve makalesinde çok önemli konulara değindiğini, biraz fazla iyimser olmakla beraber, dijital çağın somut gerçekleri ve tehditleri ile de yüzleşebildiğini gördüm.
Örneğin, yapay zeka ve büyük veri uygulamalarında, kapalı kutu niteliğindeki kompleks algoritmaların ortaya çıkarabileceği sorunları iyi anlamış görünüyor. Zaten, bu konuda 2014 yılından bu yana raporlar üreten bir çalışma grubu kurmuş olduğunu Mayıs’da yazmıştım (http://bit.ly/2ekbnSi).
Teknoloji, özellikle yapay zeka nedeniyle artacağı öngörülen işsizlik konusunda somut bir politika öne süremiyor Obama, ama bu konuda sadece iş ve teknoloji dünyası ile değil, toplumla da tartışarak çözüm ve politikalar geliştirilmesi gerektiğini vurgulaması önemli. Hiç değilse “nasıl olsa, herkese bir iş bulunur” diye kestirip atmamış.
ETİKETLER : 1094

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN