Yazarlar 09 EYLÜL 2012 / 16:20

ObamaCare

2 yıl önceki bu köşede, yakında herkesin birkaç implant takacağını, bunun evrim gereği olduğunu yazmıştım, ama devletlerin işe karışacağı aklıma gelmemişti.
21 Mart, 2010’da, Amerikan Senatosu yeni sağlık kanunu kabul etti. Sade vatandaşın gerekliliğini henüz idrak edemeyeceği (!) bazı yeni uygulamaları, daha genel bir kanunun içine yedirip geçirmek, anlaşılan ABD’de de uygulanan bir politik manevra.  1965’den bu yana yapılan en büyük sağlık reformu sayılan ve ObamaCare diye anılan kanunun 1001’inci sayfasında, devletin bir ulusal sağlık kayıt sistemi kuracağı ve cihazlarda bulunacak sağlık verilerini bu kayıt sisteminde saklayacağı yazıyor. Sözü geçen “cihaz” ise 1004’üncü sayfada açıklanmış: deri altına gömülecek bir RFID implant. Bu implant tüm ABD vatandaşlarına takılacak. Son tarih, kanun yürürlüğe girdikten 36 ay sonra: 23 Mart 2013!
RFID yongaları artık toz ebatlarında. Hitachi mu-chip, 2001’de ilk çıktığında 0.4mm x 0.4mm ebatlarındaydı. Aralık 2011’de çıkan son mu-yonga ise sadece 0.05mm x 0.05mm! örneğin, para kağıdına koyup, hırsızlığa, kalpazanlığa son vermek mümkün. Pasif yongalar en çok 20 cm mesafeden okunabiliyor ancak pil eklenirse metrelerce uzaktan okunmaları mümkün. Türkiye’de de benzer yongalar cam kaplanıp ev hayvanlarına takılıyor.
ObamaCare implanti tüm sağlık taramalarının ve kullanılan ilaçların verisini barındırabiliyor. Kalp atışı gibi bazı hayati işaretleri de yakındaki alıcıya iletebiliyor. Örneğin bir akıllı telefon app’ine.  1 Ağustos’da FDA (ABD ilaç idaresi) hapların içine de yonga konmasını onayladı. Bu yonga mide asidi ile karşılaşınca implant’e bir sinyal yollayıp ilacın alındığını kaydedecek. Yalnız yaşayan yaşlılar, ani bebek ölümü sendromu düşünülürse bu implant’den kesin fayda görecekler var. Ancak tüm bir ulus için gerekli mi acaba?
Steven Levy’nin Google’ı konu alan kitabı “In the Plex” de, kurucuları L. Page ve S. Brin arasında geçen bir diyalog var. İkili sonunda Google’ın bir beyin implanti yapacağını ve herhangi bir bilgiye düşünerek erişilebileceğini açıklıyorlar. Hangi bilgi sağlık bilgisinden daha değerli?
ETİKETLER : Sayı:887

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics