Yazarlar 15 HAZİRAN 2015 / 11:07

OECD Küresel Temel Beceriler

Eğitim düzeyi yüksek ülkelerin, ekonomide de başarılı olduklarını artık bilmeyen yok. OECD’nin neredeyse her hafta üstü üste yayınladığı, yüzlerce sayfaya yayılmış yüzlerce grafik ve tablodan oluşan eğitim raporları, eğitim-refah ilişkisini rakamlarla gösteriyor. Bunun en yenisi, “Küresel Temel Becerilerin Ülkelere Yararı Nedir?” diye soruyor, 110 sayfada yanıtlıyor. (Universal Basic Skills)

Türkiye, eğitimde 76 ülke arasında 41’inci sırada. Raporda, vatandaşı en ilgilendirecek Tablo 5.5’da şu senaryo: Eğer, eğitimdeki başarı ölçütü olan PISA puanımızı 28.8 puan iyileştirecek bir eğitim atılımı yaparsak, Türkiye’nin ekonomik büyüme (GSYH) potansiyeli % 396 artacak. Ama şu şartla: 2095’te! Yani 80 yıl sonra...

OECD daha insaflı ve tenzilatlı bir senaryo daha sunuyor Tablo 5.4’te: PISA puanımız 14.6 artsın, GSYH ne kadar artacak? % 192. Ama yine 2095’te.

Raporun yazarları Eric Hanushek (Stanford) ve Ludwig Woessmann (Münih) diyorlar ki: “Zayıf eğitim politikası ve uygulamaları, bir çok ülkeyi sürekli bir ekonomik durgunluğa mahkum ediyor. Eğitimi iyileştirmenin uzun vadeli ekonomik kazanımları müthiş olacaktır. Eğitimin düzeyi, ülkelerin yaratacağı refahın gücünü anlamak için güçlü bir tahmin unsuru olacaktır.”

Biz buna “düz” Türkçede, ne ka eğitim, o ka refah diyoruz.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser: “Türkiye’nin karşı karşıya olduğu cari açık problemi, sadece bir enerji sorunu değil, aynı zamanda bir rekabet edebilirlik problemi. Bu hikaye son kertede yatırım ortamının ve eğitim sisteminin kalitesine, sahip olduğunuz becerilere, kurumlarınızın kalitesine, hukuk devletine bağlıdır.” (Hürriyet,06.06.15)

 
ETİKETLER : 1026

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics