Yazarlar 22 OCAK 2012 / 14:14

Okullarda BT kullanımı

Ağaç yaşken eğilir demiş atalarımız. Basit ama ne güzel bir söz. Eğitimin ne kadar önemli olduğunu söylemeye bile gerek yok. Bu nedenle çocuklarımızın daha eğitimlerinin ilk yıllarında doğru bir şekilde öğrenmeleri çok önemli. Bu konuda ülkemizde dünyada bir ilk yaşanıyor ve tüm okul öncesi sınıflar dahil ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki tüm okullarda yer alan 620 bin dersliğe bilgisayar, sunu cihazı, internet sağlanıyor. Değerli öğretmenlerimize konuyla ilgili hizmet içi eğitimler veriliyor. Eğitim müfredat programları ve materyalleri elektronik ortamlara uyarlanıyor.
Projenin adı FATİH Projesi. Beş başlıkta yönetimi gerçekleşiyor.  Bu başlıkları; donanım ve yazılım altyapısının sağlanması, içeriklerin elektronik ortamlara taşınması, öğretimde etkin kullanımını sağlamak, hizmet içi eğitimler ve BT kullanımının devamlılığının sağlanması diye  özetleyebilirim.  Proje büyük. Umarım en kısa sürede tamamlanır ve bilgisayarla tanışma yaşı erken dönemlere taşınır.
Şu sıralar Ankara Üniversitesi’nde  doktorasını yapan kardeşim, geçtiğimiz yıl aynı üniversitede yüksek lisans tezinde bu konuyla ilgili bir araştırma yapmıştı.  Tezin adı “İlköğretim okul yöneticilerinin teknoloji liderliği rollerine ilişkin yeterlikleri” idi. Yani bu projenin kullanıcılarının bu teknolojideki rollerinde ne kadar yeterli olduklarına ışık tutacak bir çalışmaydı. Çalışma 21 ildeki 445 ilköğretim okulunda 950 ilköğretim okulu öğretmeni ve 879 ilköğretim okul yöneticisi ile yapılmıştı.  Yedi bölgeden üçer il seçilmişti. Herbir bölgenin yıldız ili, gelişmekte olan ili ve en az gelişmiş ili devlet planlama teşkilatından öğrenilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ile resmi yazılarla okullara anket bilgisi iletilmiş ve anket internet üzerinden yapılmıştı.  İllerdeki okul seçiminde ise aynı titizlik gösterilmiş, köy okulları bile araştırmaya dahil edilmişti.
Tez bittiğinde kardeşimden tezi özellikle istemiş ve okumuştum. FATİH Projesi’nin bir haberini okuyunca aklıma bu tez geldi. FATİH Projesi’nin adı geçmese de amaç farkındalığı ve beklentileri bu projeye olan ihtiyacı ortaya koyuyordu. Umarım proje dünyaya örnek olur.
ETİKETLER : Sayı:855

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN