Yazarlar 25 ARALIK 2011 / 16:12

Okullarda Wi-Fi

Ülkemizde elektromanyetik salınım limitlerini BTYK belirliyor ve Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri ile paralel değerleri benimsiyor: Wi-Fi’ın çalıştığı frekanslarda tek cihazda 625mW/m2, ortam toplamı için 10,000mW/m2. Bu konuda ilgili yönetmelik Resmi Gazete’nin 16 Mayıs 2009 tarihli sayısında yayınlanmış olup, Madde 16’da belirtildiği üzere bu değerler “okul öncesi ve temel eğitim kuruluşlarının bahçe sınırları dahilinde” geçerlidir. Tipik bir Wi-Fi kartının ise salınımı sabit 100mW’dir. Buna göre bir derslikte 40 cihaz dahi çalışsa yine sınır dahilinde kalır. Kaldı ki İngiltere Sağlık Koruma Ajansı’nın raporuna göre bir yıl Wi-Fi salınımına maruz kalmak, 20 dakikalık bir cep telefonu konuşması ile eş değer.
Her çocuğa bir laptop hedefi ile yola çıkan, MIT Medya Labı’nın kurucusu Nicholas Negroponte’nin OLPC projesinde şu ana kadar satılan 2 milyona yakın cihazdaki Wi-Fi kartları Marvell’in Libertas chipseti. Gücü dinamik değişen bu kartın çıkışı, derslik gibi erişim noktasının yakın olduğu ortamlarda 20mW’a kadar düşer. OLPC Marvell işbirliği öyle ilerledi ki, 2012’de çıkacak yeni laptop, AMD yerine Marvell’in ARM tabanlı merkezi işlemcisini kullanacak.
Tüm bunlara rağmen neden bazı ülkelerde okullarda Wi-Fi ya yasak ya da sökülmeye başlandı? Çok yüksek salınıma maruz kalmak elbette herkes için bir sağlık sorunu oluşturur ancak bazı insanların en düşük salınıma bile alerjisi olduğu, bunun çocuklarda 5 kat daha sık görüldüğü iddia ediliyor. Elektromanyetik Hiperhassasiyet gerçekse ve koca bir okulda tek çocuk bile etkilense kabul edilebilir mi?
Önümüzdeki 10 yıl içinde gelişmiş ülkelerde tableti olmayan öğrenci kalmayacak. Bu yönde projeler çığ gibi büyüyor. Demek ki, okul ortamları için bir telsiz erişim teknolojisine şiddetle ve hemen ihtiyaç var. Bluetooth Low Energy, ZigBee, DASH7, Femtocell GSM gibi alternatiflerin ya hızı yetersiz ya da fiyatı yüksek. Ülkemizin telsiz iletişim konusunda çalışan seçkin akademisyenlerini bu alanda buluş vermeye davet ediyorum. Bir araştırmacı için bundan daha büyük etki sağlayacak fırsat az bulunur.
ETİKETLER : Sayı:851