Yazarlar 05 AĞUSTOS 2011 / 12:10

Onlar ve Biz

Hürriyet’te Fatih Çekirge’nin 23 Temmuz’daki çok anlamlı köşe yazısından özet:
••
Dünyada her konuda birbirine rest çeken ABD ve Rusya, uzaya birlikte bir laboratuvar kurup, yerçekimsiz ortamda ve uzayda nasıl yaşanacak sorusunun cevabını araştırıyorlar.
Biz aşağıda, Ege’nin pırıl pırıl koylarını çöplüğe çevirdiğimiz günlerde. . .  Onlar yukarıda su nasıl üretilecek sorusunun cevabını sorguluyorlar. Deneyler yapıyorlar.
Biz aşağıda yemin krizini çözmeye çalışırken. . . Onlar yukarıda, buzulların oluşumu ve havanın üretimi için geleceğin uzay şehirlerinin prototiplerini kuruyorlar.
Mesela Denizli Belediyesi aşağıda kaldırımları yenilemek için 100 ağacı katlederken. . . Japon bilim adamı Satoshi yukarıda ilk uzay bitkisini yetiştirmek için son hamleyi yapıyor.
Mesela Talim Terbiye Kurulu biyoloji ders kitabına yeni ekler yapılmalı mı sorusunun cevabını ararken. . . Rus bilim adamı Sergei, yukarıda uzay biyoteknolojisini geliştirerek, canlıların biyolojik olarak yerçekimsiz ortama nasıl uyum sağlayacağını araştırıyor.
TOKİ Ankara’daki gecekondu ıslah planını hazırlarken. . . Onlar yukarıda ilk uzay kentinin temelini atıyor.
Uzayın öncüleri 1988’de kurmaya başladılar bu laboratuvarı. Şu anda 51 metre uzunluğunda ve 109 metre genişliğinde. Ve 2012’de tamamlanacak. Ve sonra onu diğerleri izleyecek. Şimdilik laboratuvar gibi görünen bu uzay üssü, uzaydaki yaşamın ilk keşif üssüdür. Tıpkı Cristof Kolomb’un yepyeni keşifler ve maceralar için okyanusa açıldığı o küçük kadırga gibi. . . Cesur, sakin, maceraperest ve sabırlı...
ETİKETLER : Sayı:833

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics