Yazarlar 02 MART 2015 / 09:21

Otelin robotları

Tabut şeklinde kapsül oteli icat eden Japonlar, şimdi de tamamen robotların yönetiminde bir oteli bu yaz hizmete açıyor. Nagazaki kentindeki Henn-na Hotel’de robotları denetleyecek görevliler de olacak, ama bütün işleri robotlar yapacak. Buna, resepsiyonda otele kayıt işlemlerini yapacak robotlar da dahil.

Japon Kokoro şirketinin ürünü robotlar, müşteriyi kapıdan karşılayacak. Bavulunu yüklenecek. Odasına kadar götürecek. Kokoro, robotlarındaki insansı özelliklerin, bu operasyonun başarısında temel öğe olduğu kanaatinde: Robotları göz kırpıyor. Nefes “alıyor.” Diller biliyor: Japonca, Çince, Korece, İngilizce... Müşteriyle göz teması kuran, müşterinin vücut diline ve ses tonuna “duyarlı” robotlar bunlar.

Kokoro, 2005’ten beri bu tür üç model robot üretmiş. Otelde resepsiyonda duracak olan hatun robotun hareketlerini basınçlı hava sistemi sağlayacak. Akışkan yağ yerine hava basıncı kullanınca, robotun hareketleri daha insansı oluyormuş.

Henn-na Hotel’de robotlar yenilikçi bir çözüm, ama onlarla sınırlı değil: Odalarda ısıyı, vücut sıcaklığını hisseden sensörler ayarlayacak. Müşteri, odasına girerken, yüzünü “tanıyacak” bir başka sensör, ona kapıyı açacak. Binada ısıtma, elbette güneş panelleriyle sağlanacak. Ve bir sürü başka yeşil çözüm daha.

Robotikte Japonlar önde: Tokyo’da bir bankada Nao adlı 40 cm yüksekliğinde bir robot ATM hizmete girdi. 19 dilde müşterilerle konuşuyor. Tokyo’da ayrıca, robotlardan oluşan bir kabare var. Orada hatta, saç yıkatabilirsiniz bir robota: 10 değil, 24 parmağıyla hizmetinizde.
ETİKETLER : 1011