Yazarlar 12 AĞUSTOS 2013 / 08:26

Otonom oto patentleri

Meşhur yapay zekâ profesörü Sebastian Thrun’un yaptığı Google’ın şoförsüz aracı Nevada eyaletinde ehliyet alıp Las Vegas’ta taksiciliğe soyunduğundan beri otomotiv endüstrisinde yeni bir yön belirdi. Şoförsüz arabaların yaygınlaşma tarihi 2025 civarı tahmin ediliyor. Ancak o zamana kadar araçları daha “otonom” yapmak için birçok yeni özellik ortaya çıkacak ve görünüşe göre her yeni model bunları eklemek için yarış halinde. Görüntü işleme algoritmaları gerektiren bu fonksiyonların, VW’nin otomatik park özelliğinden sonra şu an önde geleni Audi A7’lere yerleştirilen sıkışık trafik otomatiği.
Google’ın arabası 70bin dolarlık laser menzil tespit sistemi dahil 150 bin dolara yakın ekipman taşıyor. Oysa Audi A7 birkaç basit kamera ile bu fonksiyonu kazanmış. Yapan şirket bir İsrail-Hollanda ortaklığı olan Mobileye. Öndeki ile mesafeyi koruma, yaya uyarısı, şerit değiştirme uyarısı, öndekine çarpma freni gibi ürünleri, Volvo, Nissan ve BMW tarafından kullanılan Mobileye’ın sıradaki çalışması otoyol otomatiği. “Adaptive Cruise Control” ismi verilen bu özellik, tek şeritte gidişi destekliyor ama öndeki araca, hız limitlerine veya trafik ışıklarına göre aracın hızını otomatik ayarlıyor.
Geçen hafta yaptığı hisse satışında, değeri 1,5 milyar dolar olarak belirlenen ve sadece 350 çalışanı olan Mobileye’ın bu alanda 64 patenti var. Google’ın bu alandaki 500’e yakın patentinin çoğu “sürücüsüz araç” patentleri. “Otonomdan sürücülüye geçiş” “çevre araçlara göre otonom aracın davranışını ayarlama” gibi. Bu tip 10 bin civarı patent var. Oysa Mobileye’ınkiler gibi sürücüye destek amaçlı, otonom oto patentleri yüzbinlere yaklaşıyor. Bazıları da, Teksas Üniversitesi’nin “Otonom Kavşak Yönetimi - AIM” projesi ya da FP7’den “Araç Konvoyları - SARTRE” projesi gibi, otonom otolara yol desteği sağlamaya yönelik.
Görüntü işleme üzerine yetkinliği çok yüksek bilim insanları ve üniversitelerin olduğu ülkemizde, otomotiv endüstrisi inisiyatif gösterirse bu patent yarışına dahil olmamız mümkündür. Yoksa otomotivdeki bu BT devrimine seyirci kalırız.
ETİKETLER : Sayı:933

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics