Yazarlar 11 MART 2012 / 17:22

Otonom otolar

Bazı konularda geleceğe dair tahminler her zaman fazlaca iyimser, hatta hayalperesttir. “Geleceğin taşıtları” konusu da bunlardan biri. Çocukluğunu 70’li yıllarda geçirenler hatırlar. Hepimiz 2000’lerde arabaların artık havada gideceğine inanıyorduk. 2000’ler geldi çattı ama uçan arabaları göremedik, çünkü öncesinde “çarpışmayan araba” yapmak gerektiğini düşünememiştik. Otonom davranıp, kendini süren, asla çarpışmayan araba yapmayı Google desteğinde Stanford Üniversitesi’nden Sebastian Thrun liderliğindeki araştırmacılar başardı. Önce Mojave Çölü’nde 212km’lik parkuru en kısa sürede (6sa:54dk) otonom geçip 2005 DARPA Grand Challenge’ı, sonra da şehir içinde aynı performans ile 2007 DARPA Urban Challenge’ı kazanan takım, bununla da yetinmeyip Nevada eyaletinde ehliyet aldı. Şehir içi ve dışında 300 bin km yol yapan bu otonom araba, artık Las Vegas’ta kullanıma hazır. Vegas gecelerinde içkiyi fazla kaçıranlar taksi yerine bu araçlar ile dolaşacak!
Google son olarak, geçen ay bu alanda bir de patent kazanarak haber oldu. Adı: “Bir Aracı Otonom Moda Geçirme” Patent otonom moda sahip bir cihazda bu modu aktive etme teknik ve durumlarını açıklıyor. Bunlar da iş senaryoları hakkında spekülasyonlar yarattı. Örneğin, tutulan aracı işaretli yerlere bırakınca, aracın kendi kendine sıradaki durağına gitmesi ya da kendine ayrılan park noktalarında belli süreler duraklayarak şehri gezdirmesi gibi. Patent bu araçlara internet üzerinden durak bilgisi gelmesini de kapsıyor.
Avrupa’da ise üreticiler daha temkinli. Ocak sonunda BMW otoyolda otonom seyredebilen, hatta öndekini sollayan 5 serisi bir modelin demosunu yaptı ve bunun bir özellik olarak 10 ila 15 yıl zarfında araçlarda sunulacağını açıkladı. Volkswagen, Audi ve Volvo’nun da 2020’de yol testlerine başlayacağı tahmin ediliyor. BMW’nin öngörüsüne göre ilk uygulama “sıkışık trafik yardımcısı” olacak. Dur/Kalk, yavaş ilerleyen sıkışık bir trafikte kontrolü arabaya bırakıp sürücü başka bir işle ilgilenebilecek. Eminim bu uygulamanın büyük şehirlerimizde talibi çok olacaktır.
ETİKETLER : Sayı:862

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics