Yazarlar 04 MAYIS 2015 / 10:21

Oyundan ilaçlığa terfi

Bir video oyununu şu sırada Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu (FDA) “acaba ilaç sayılabilir mi?” diye inceliyor. Eğer “evet” derse, ilk kez bir video oyunu ilaç sayılacak. Konuyu, oyunu yazanlar kadar yakından izleyen bir başka taraf daha var: Pfizer ilaç şirketi. Çünkü eğer FDA “ilaçtır” derse, Pfizer oyunu Alzheimer’e karşı destek “ilaç” olarak satacak. Doktorlar, reçeteye bu oyunu yazabilecek.

Eğer bu gerçekleşirse, Pfizer, beyninde Alzheimer özellikleri olan ve olmayan 100 kişiyle bir ay sürecek deneysel bir çalışma yapacak. İki grup arasında zihinsel süreçlerdeki farklar veya benzerlikler saptanacak. Bütün beklenti, Alzheimer “olmayan” grupta, Alzheimer’a yatkınlık gösteren belirti çıkacak mı? Çıkmazsa ne ala! Ama çıkarsa, ilk kez, Alzheimer tanısında yenilikçi bir adım atılmış olacak.

Şimdilik sadece Apple’lar için yazılan (ama satılmayan) Project:EVO adlı oyun, Akili Interactive Labs ürünü. Bir “aynı anda çok iş yapma” oyunu. Geliştirenlere göre bu oyunla Alzheimer tanısı koymak veya ilerlemesini izlemek daha kolay. Bu nedenle, sağlıklı görünen kişilerde gizlice Alzheimer başlıyor mu, yani erken tanı koyma bakımından da önem kazanıyor.

Bu oyunun ilk aşaması U.California/San Fransisco’da Gazzaley Lab’de geliştirildi. NeuroRacer adlı oyunda oyuncunun, buzlu bir yolda hızla giden bir aracı yönetirken, yol kenarındaki bazı işaretleri vurup yok etmesi gerekiyordu. Bu, çoklu görev (multi tasking) becerisinin, yaş ilerledikçe gerilediği bilinen bir şey. Odaklanma ve bellek gücü de yaşla azalıyor. Ancak, işin tuhaf tarafı, EVO’yu oynayan 60 - 85 yaş grubunda zihinsel süreçlerdeki canlanmanın ve odaklanma becerisinin “aylarca” sürdüğü saptandı. Bunun ardından, oyunu ticarileştirme girişimini Akili yapmaya başladı. Bünyesine Star Wars filmlerinin teknik ekibinden uzmanlar katıldı. Akili, projenin geliştirilmesi için 7 milyon Dolar hibe, kredi, girişim sermayesi vb buldu.

Konu, bilim camiasında o kadar ilgi çekti ki ağırbaşlı ve mesafeli Nature bile bir sayısının kapağına bunu “Game Changer” (Oyunun Kuralını Değiştiren) başlığıyla taşıdı.

Bu arada Akili, EVO’nun acaba depresyon, otizm, dikkat eksikliği (ADHD=hiperaktivite) için de bir çare olup olmayacağını da araştırıyor.

Öte yandan, oyuna “bağımlılık” kazanıp, oynamadan duramama sorununu önlemek için oyun 24 saatte sadece 20 dakika oynanabiliyor.

FDA incelemesi uzun sürdüğü kadar, olumlu bir sonuç garantisi de yok. Ama sonuç olumlu olursa Akili, geliştirmekte olduğu 4 oyunu daha FDA incelemesine sunacak.
ETİKETLER : 1020

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics